Riska raksturojums
Ekonomikā ar risku parasti saprot varbūtējas briesmas, nelabvēlīgu notikumu (zaudējumu rašanās, ienākumu nesaņemšana, salīdzinot ar prognozēto), kas var mazināt patērētāja vai ražotāja iecerēto rezultātu.
Mēs esam mācījušies, ka cena, ienākumi un citi patērētāja rīcību ietekmējošie lielumi ir nemainīgi vai arī to pārmaiņas ir zināmas. Taču reālajā dzīvē cilvēku nodomu un plānu īstenošana ir pakļauta dažādām nejaušībām, un iespējamais rezultāts nav droši zināms. Piemēram, ja ir vēlēšanās būvēt māju, un šim nolūkam ir jāņem ilgtermiņa kredīts, tad nav zināms, vai izdosies šajā laika periodā saglabāt veselību un darbu, lai atmaksātu saņemto kredītu. Ja tiek nolemts par privatizācijas sertifikātiem nopirkt kāda privatizējama uzņēmuma akcijas, lai saņemtu nākotnē no tām dividendes, tad nav precīzi zināms, cik šīs akcijas maksās vēlāk un cik lieli ienākumi no tām gaidāmi.
Tāpēc katram plānojamam pasākumam cilvēki cenšas noteikt iespējamo labvēlīgā un nelabvēlīgā iznākuma varbūtību, proti, tie cenšas noskaidrot, cik riskants ir šis pasākums. Pasākumu uzskata par riskantu tad, ja zināms, ka lēmumu pieņemšanai ir iespējami dažādi rezultāti, katrs ar savu varbūtību. Tātad risks saistās ar varbūtību.
Vispārīgi, ja kāda situācija notiek m reizes un ja rezultāts X atkārtojas k reizes, tad rezultāta X varbūtība ir
Π (X) = k / m
Varbūtība
…