Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:564708
 
Vērtējums:
Publicēts: 16.04.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Pamatskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Purvs ir zemes virsmas apgabals, kam raksturīgs pastāvīgs vai ilgstošs periodisks mitrums. Apstākļus purvā ietekmē klimats, reljefs un ūdens necaurlaidīgie ieži tā pamatnē. Purvs ir tīra ūdens krātuve. Daudzām dzīvo būtņu sugām tā ir galvenā vai vienīgā dzīvesvieta. Purvs filtrē gaisa piesārņotos nokrišņu ūdeņus un regulē dabisko noteci. Ar purviem klāta desmitā daļa Latvijas teritorijas.
Purvi sākuši veidoties, kad pēcleduslaikmetā mūsu teritorija atbrīvojās no ledus segas. Latvijas purvi radušies pirms 5000 – 7500 gadiem. Ir divi galvenie purvu veidošanās veidi: pārpurvojoties sauszemei; pāraugot un aizaugot ūdenstilpēm.
Dabā sastopami trīs tipu purvi: zemie, pārejas un augstie purvi.
Zemie purvi veidojas vietās, kur pieplūst gruntsūdeņi vai minerālvielām bagātu upju ūdeņi. Zemie purvi ir Latvijā visvairāk sastopami. Zemos purvus sauc arī par zāļu purviem.
Pārejas purvos ir mazāk barības vielu, galvenais barotājs ir nokrišņu ūdeņi, gruntsūdeņu loma samazinās.
Augstie purvi parasti ir veidojušies no zāļu un pārejas purviem. Jau noskaidrojām, ka zāļu purvā ir bagātīgi barošanās apstākļi, bet lielā mitruma dēļ augu atlieku sadalīšanās ir lēna un tādēļ uzkrājas kūdra.
Ejot uz purvu ir jāvelk zābaki. Mēs ejam pa purvu un redzam ļoti daudz ziedaugu, jo tā kā apkārtnes ūdeņi un gruntsūdeņi regulāru piegādā barības vielas purvam tad tajā veidojas labvēlīgi apstākļi ziedaugiem. Visvairāk purvā redzam grīšļus. Ir vairākas grīšļu sugas – Pūkaugļu grīslis, Uzpūstais grīslis, Divputekšņlapu grīslis, Augstais grīslis, Dūkstu grīslis un citas. Visretākā suga ir Devela grīslis - īpaši aizsargājama augu suga, ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā. Maijā un jūnijā virs sarveidīgo lapu pušķiem paceļas tievi stublāji ar mazām vārpiņām galos. Sievišķie - auglenīcu - ziedi un vīrišķie - putekšņlapu - ziedi atrodami dažādos ceros. Ziedi ir sīki, un tiem nav krāsainu vainaglapu. Pēc noziedēšanas vīrišķās vārpiņas sažūst, bet sievišķajās veidojas auglīši - brūni pūslīši. Devela grīslim tie ir šauri un sakārtoti gandrīz perpendikulāri asij tā, ka vārpiņa atgādina cilindrisku birstīti.

Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −2,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1164520
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties