Projekta vadību var uzskatīt par laika ierobežotu mērķtiecīgu darbību noteiktu rezultātu sasniegšanai. Tādu projekta vadības definīciju var uzskatīt iespējami universālu un neitrālu. Vienlaicīgi tā ietver sevī galvenās projekta raksturojušās pazīmes. Projekts ir laikā ierobežots, un projektam ir mērķis, tas ir projekta realizācijai būs noteikts rezultāts. Projekta vadība ir tāds zināšanu pieredzes un paņēmienu pielietojums, kurš nodrošina projekta mērķu sasniegšanu.
Projektu vadība nozīmē:
Komandas izveidošanu;
Interešu koordināciju starp pasūtītāju un izpildītāju;
Darbu koordināciju;
Resursu racionālu izmantošanu;
Klienta interešu pārstāvniecību un aizstāvību;
Precīzu mērķu definēšanu darbiniekiem;
Budžeta, kvalitātes un termiņu realizāciju mērogā viens pret viens.
Profesionāla projektu vadība ir ļoti būtisks veiksmīga projekta realizācijas priekšnoteikums. Investīciju projektos profesionālu projektu vadītāju iesaistīšana jau agrīnā stadijā nodrošina darbu izpildes efektivitāti. Tieši projekta darba uzdevuma pamatojums izšķir vai projekts būs veiksmīgs vai nē. Vēlākajās izmaiņas projektā jebkādu būtisku apstākļu dēļ ir daudz dārgākas.
Nevar viennozīmīgi atbildēt uz jautājumu, vai projekta vadītājam ir nepieciešamas speciālās zināšanas (dažkārt tās sauc par tehniskajām zināšanām vai zināšanas par attiecīgo nozari) par projekta saturu, kā arī cita veida zināšanas. Neapšaubāmi ir tas, ka specifiskās zināšanas veicina sekmīgāku projekta vadību, tomēr nevar viennozīmīgi atbildēt uz jautājumu, cik detalizētām ir jābūt šīm specifiskajam zināšanām. Dažkārt par speciālajām zināšanām tiek uzskatītas tā sauktās zināšanas par nozari. Dažkārt tomēr pārāk detalizētas zināšanas var traucēt projekta vadītājam, jo viņš var pārāk iedziļināties tehniskos jautājumos un tādejādi daudzos gadījumos traucēt citu projekta grupas speciālistu darbu.
…