Politiskās partijas ir galvenā pārstāvnieciskā un leģitīmā saikne starp pilsoņiem un valsti. Politiskās partijas ir iekšēji organizēta līdzīgu vai vienādu politisko uzskatu indivīdu apvienība, kas cenšas iegūt vai vismaz ietekmēt politisko varu valstī. Politiskajām partijām ir centrāla vieta mūsdienu koncepcijās par demokrātisko procesu. Politisko partiju loma sabiedrībā:
Darbība politiskajās partijās ir plaši izplatīts politiskās līdzdalības veids;
Politiskās partijas ir kā saikne starp pilsonisko sabiedrību un publisko varu;
Politiskajām partijām ir galvenā loma likumu pieņemšanā un to īstenošana valdībā.
Partiju veidošanās aizsākumi ir vērojami Senajā Grieķijā un Senajā Romā, kur apvienojās domubiedru grupas bez organizatoriskās struktūras. Mūsdienu politisko partiju veidošanās Anglijā 17. gs. Lielbritānijā – Toriji (konservatīvie), Vigi (liberāļi). Partiju straujā veidošanās 19. gs. līdz ar demokrātijas attīstību un parlamentāro monarhiju veidošanos. Republikāņi (konservatīvie), demokrāti (liberāļi).
Partiju klasifikācija:
1.pēc ideoloģijas
konservatīvās partijas – kritizē straujas pārmaiņas, cīnās par stabilitāti sabiedrībā. Galvenie pamatelementi – tradīcijas, pieredze, cilvēki.
Konstitucionālās/Liberālās partijas – cīnās par formālu neatkarību un visus ierosinājumus piedāvā caur konstitūciju. Atbalsta un cīnās par brīvu tirgus saimniecību, uzsver indivīda lomu sabiedrības dzīvē un politikā.…