Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:692288
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 16.08.2021.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 8 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Periodā, kad nebija vēl valstu, nebija rakstīto tiesību, dominēja paražu tiesības. Paražu tiesības ir senākā tiesību forma, kas izveidojās pirmatnējā sabiedrībā uz sociālo vai etnisko grupu paražu pamata. Tās ir mutvārdu tiesības, kas balstās uz tradīcijām. Tādas bija arī senajiem baltiem. Ja paražu tiesības pēta saturiski, tajās ļoti skaidri parādās kazuistiskais elements – pamatā ir pārkāpums (kāzuss), kurš tiek risināts ar tradīcijām un paražām. Paražu pamatā ir pieņēmums – “ja mēs tā vienreiz jau esam darījuši, mēs darīsim tāpat, jo tā ir pareizi, tā mēs nonācām pie pozitīva rezultāta”. Otra iezīme paražu tiesībām – ļoti daudzas tiesības balstās uz ticējumu. Savukārt ticējums arī balstās uz tradīciju, ka visi uzskata, ka tā ir pareizi. Trešā iezīme – taleona princips. Taleona princips atzīst atriebību – “kā tu man, tā es tev”. Ja paražu tiesības grib iedalīt saturiski, var redzēt normas, kas regulē īpašuma tiesības, mantošanas tiesības, ģimenes tiesības, saistību tiesības un krimināltiesību elementus. Sabiedrības tiesiskā apziņa nebija ļoti augsti attīstīta.
Agrīnie valstiskie veidojumi tā arī nepaguva attīstīties līdz senākām valstīm, tie likvidējās. Likvidēšanās sākās ar 12.gadsimtu, kad sākās krusta kari. Senās tautas stāvēja pretī, bet pārspēks bija liels. Cīņas notika gandrīz simts gadus (1200- 1290 gadam). 1290.gadā notika pēdējā zemgaļu cīņa pie Sidrabenes, kuras rezultātā viņi pameta šo apdzīvoto teritoriju. Vācieši, iekarojot šīs teritorijas, nemēģināja saskatīt vietējos valstiskos veidojumus, un iekarotajā teritorijā izveidoja savu valsti – Livoniju.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties