-
Personības socializācija
„A.Banduras izpratnē bērns savus uzvedības aktus un ar to starpniecību arī pamatievirzes apgūst, iemācoties un atdarinot daudzu citu cilvēku uzvedību. Galvenā nozīme ir arī tuvākajai mikrovidei un nozīmīgākajiem cilvēkiem, bet ietekmēt var arī pārstāvji no pakāpeniski paplašinošās vides. A.Bandura uzskata par atdarināšanas (imitācijas) variantu, aizvietotāju. Darbojoties bērns pielīdzina sevi kādam no vecākiem, tā modelējot viņa uzvedību. Pakāpeniski uztverot un atdarinot, interiozējot cita īpašības, bērns iegūst savējās.”8
Videi ikviena indivīda personības attīstības procesā ir liela nozīme, tā iespaido un dažas īpašības rodas tikai apkārtējās vides iespaidā. Apkārtējā vidē indivīds var novērot citādākus dzīves modeļus nekā tie ir viņa ģimenē. Vide spēj pilnībā ietekmēt un mainīt cilvēka raksturu un līdz ar to mainās šis cilvēks kā personība. Vājāka rakstura cilvēks un tāds, kurš nav apmierināts ar savu sociālo stāvokli ģimenē, apkārtējai videi pakļaujas vieglāk un biežāk pārņem tās nelabvēlīgākās īpašības un pat sociālās anomālijas. Indivīds socializējas apkārtējā vidē, šī vide darbojas kā galvenais socializētājs un šajā vidē viņš apgūst dažādas uzvedības normas, kas ietekmē viņa kā personības attīstīšanos.
Darba rakstīšanas laikā autore secināja, ka personība – cilvēks, kurš spēj atbildēt par savu rīcību, kurš gan apzināti, gan neapzināti rīkojas, darbojas pēc noteiktiem tikumiskiem principiem – socializācijas procesa laikā pilda savu kā personības mērķi – uztur tieksmi augt un pašaktualizēties. Socializācijas procesa laikā ikviens indivīds pilnveido savas personiskās īpašības, kļūst par personību. Personība norāda kāda persona ir attiecīgais indivīds. Cilvēks piedzimst kā indivīds, būtne, kam socializācijas procesa laikā veidojas, pārņemot un iemācoties no citiem, interpretējot pēc savām domām un individuālajām vērtībām, sociālais statuss un no tā izrietošas sociālās normas, tradīcijas un vērtības. Ja šis cilvēks atbilst šai apkārtējās sabiedrības pieņemtajai kultūrai, tad apkārtējie šo cilvēku dēvē par personību. Socializācijas procesa laikā cilvēks kā personība attīstās un pilnveidojās.
…
Mācību eseja Sociālajā psiholoģijā „PERSONĪBAS SOCIALIZĀCIJA”. "Ikdienas saskarsmē par personību mēs uzskatām cilvēku, kurš atšķiras no pārējiem ar kaut ko izcilu. Mēs saucam cilvēku par personību, ja viņam ir, mūsuprāt, augsti sasniegumi, personiskais, individuālais viedoklis, pietiekami augsts pašvērtējums, izteiktas, sabiedriski nozīmīgas pozitīvas un spilgtas rakstura īpašības, ja viņš ir neatkarīgs un patstāvīgs gan darbos, gan savos spriedumos. Tādu cilvēku mēs bez vilcināšanās nodēvējam par personību. Personība ir cilvēks, kurš spēj atbildēt par savu rīcību, kurš gan apzināti, gan neapzināti rīkojas, darbojas pēc noteiktiem tikumiskiem principiem. Personība ir rādītājs, kas rāda kāda persona ir attiecīgais indivīds. Mēs visi piedzimstam kā indivīdi. Mums augot, apkārtējās sabiedrības ietekmē mēs pamazām pārvēršamies par personību, un mēs katrs sevi sākam apzināties kā sabiedrisku būtni, kura rēķinās ar līdzcilvēkiem un līdzcilvēki rēķinās ar viņu. Lai mēs varētu otru cilvēku, indivīdu nosaukt par personību, mēs zemapziņā izvērtējam, vai viņš atbilst mūsu prasībām, kuru atbilstība norāda uz, mūsuprāt, personību. Katram indivīdam ir savas prasības, kuras tas piemēro tikai personībām. Katrs cilvēks ir personība. Bet ne visi cilvēki atbilst mūsu personības noteikšanas prasībām, tāpēc nereti ir gadījumi, kad mēs neuzdrošināmies apgalvot par kādu indivīdu, ka viņš ir personība. Būtisks faktors, pēc kā mēs novērtējam personību ir viņa vajadzību apmierināšanas veids. Cilvēku neraksturo vajadzības, bet gan veids, kādā viņš tās apmierina. Un tikai personība mūsu izpratnē tās apmierinās pēc mums pieņemamiem standartiem...."
- Endogēno un eksogēno faktoru ietekme personības attīstībā
- Kā manu personības virzību un komunikāciju ietekmē psihes raksturīgākās izpausmes
- Personības socializācija
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Endogēno un eksogēno faktoru ietekme personības attīstībā
Eseja augstskolai4
Novērtēts! -
Kā manu personības virzību un komunikāciju ietekmē psihes raksturīgākās izpausmes
Eseja augstskolai4
-
Personības vajadzības
Eseja augstskolai4
-
Personības virzību un komunikāciju ietekmējošās rakstura īpašības
Eseja augstskolai4
-
Kāpēc emocionālā saskarsme ar bērnu zīdaiņa vecumā ietekmē bērna personības tālāko attīstību
Eseja augstskolai5