Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
  • Paražu tiesību institūti pēc folkloras materiāliem

     

    Eseja5 Tiesības

4,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:481877
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 07.04.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 3 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Latviešu tautasdziesmas, teikas, pasakas, parunas un sakāmvārdi ir nerakstītas jeb paražu tiesības mores paganorum. Tas ir viens no tiesību avotiem. No tiem var spriest par seno latviešu tiesisko apziņu, tiesiskiem uzskatiem, sabiedrisko kultūru, cilvēku dalījumu sabiedriskajās grupās, šo grupu locekļu pienākumiem un attiecībām. Pamatā tās ir izveidojušās jau pirms vācu iebrukuma. Paražu tiesības nekad nav nacionāli apkopotas un praktizētas. Kā uzskata profesors Arveds Švābe, tās ir tiesības, ko nav devis likumdevējs, bet kas līdzīgi valodai iegūst un patur savu saistošo normatīvo spēku vienādas ilgas lietošanas un ievērošanas ceļā, kļūstot par masu uzvešanās noteicēju tiesiskajā dzīvē. Savas domas pamatojumam A. Švābe min tiesību vēstures skolas pamatlicēja F. Savinjī uzskatu, ka tiesības ne mirkli neatrodas miera stāvoklī, bet attīstās un nomirst līdz ar tautu un tās nacionālajām īpatnībām.
Latviešu tiesību pieminekļi ir arī mūsu valodas pieminekļi. Seno tiesību pamatā ir dievišķās tiesības ius divinum, vai citiem vārdiem sakot, tiesību izcelšanos reliģiskais pamats, to sakrālā daba, tas ir par tiesību avotu tiek pieņemts Dievs.
Cilvēks ar saviem spēkiem nespēj nodibināt tiesisku kārtību. Tiesības ir dievības atklāsme, bet cilvēka uzdevums ir tikai izprast un sekot šai dieva dotajai un izprastajai kārtībai. Par to liecina sakāmvārdi: “Dievs zina ko dara”; “Dievs stiprāks nekā mēs. Dievs dara pēc sava prāta”.…

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −4,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1134189
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties