Latvijas teritorija (īpaši Rīga) Krievijas Impērijas laikā bija ekonomiski daudz attīstītāka nekā citas guberņas. Tomēr šis periods beidzās līdz ar Pirmo Pasaules karu, kad rūpnīcas tika slēgtas, to inventārs aiztransportēts uz Krieviju un izejmateriālu plūsma apturēta. Tomēr Latvija ātri vien “atguvās” un trīsdesmitajos gados dzīves standarts Latvijā bija augstāks nekā, piemēram, Somijā. Taču arī šo periodu pārtrauca karš un attīstību uz piecdesmit gadiem paralizēja padomju okupācija. Vērtību un attieksmes izpratne ir lielā mērā mantota no iepriekšējiem sociālekonomiskajiem procesiem.
Mūsdienu sociālekonomiskā aina tiek vērtēta pretrunīgi. Lai gan Latvija ir daudzējādā ziņā progresējusi, progress vērtējams kā mērens. Latvija vēl atrodas pusceļā uz spēcīgu tirgus ekonomiku ar tikpat spēcīgu demokrātisku sabiedrību. Nesenā pagātnē svarīgākais ekonomiskais mērķis bija izdzīvošana, proti, virzība uz tirgus ekonomiku. Tagad ekonomisko virzību nosaka četri galvenie mērķi, proti: 1)konservatīva Latvijas Bankas monetārā politika, 2) spēcīgs eksports, 3)maksimāla privātā sektora nodarbinātība, 4)produktivitātes ieguvumi, koncentrējoties uz augstas kvalitātes precēm un pakalpojumiem. Jāatzīst, ka veiksmīgi paveikts ir tikai pirmais punkts. Latvijā joprojām ir salīdzinoši zems dzīves līmenis, imports krietni pārsniedz eksportu un privātā sektora nodarbinātība palielinās pakāpeniski.
Valts konkurētspēju pasaules tirgū lielā mērā ietekmē uzkrātā kapitāla kvalitāte un apjoms. Attiecīgi tiek ietekmēta arī ekonomiskā izaugsme principā un no tās izrietošā iedzīvotāju labklājības līmeņa celšanās. Investīcijas ir tie vitāli nepieciešamie resursi, kas nodrošina reālo kapitāla pieaugumu, modernizāciju, uzturēšanu un atjaunošanu. Proti, iedzīvotāju dzīves līmeni patreiz nosaka iepriekšējo gadu investīcijas, savukārt, nākotnes labklājība ir tieši atkarīga no šodienas investīcijām. No tā mēs secinām, ka investīcijas ir nozīmīgs instruments, kas ir svarīgs kā īstermiņa, tā ilgtermiņa attīstībā. Protams, ka pārejas valstu ekonomikās ārvalstu investīcijām ir liela nozīme, tomēr jāatzīst, ka vairāk tiek investēts pakalpojumu sfērā, mazāk ražošanā.…