Šajā esejā centīšos apskatīt četras salīdzinošās politikas pamattēmas. Sākumā īsi raksturošu, kādēļ vispār ir vajadzīgs izdalīt šīs četras tēmas, tad nedaudz aprakstīšu katru no tām. Esejas noslēgumā izvirzīšu vienu pamattēmu, kas, manuprāt, būtu vislabākā, lai veiktu salīdzinošo analīzi. Savu versiju centīšos pamatot.
Kāpēc salīdzinošā politika izdala četras pamattēmas? Šī četras pamattēmas palīdz izskaidrot atšķirības starp valstīm, kā arī demonstrēt to, kāds modelis valda katrā valstī un kāpēc, kas to nosaka.
Pirmā pamattēma, kas palīdz labāk analizēt valsts modeli, ir „valstu pasaule” (a world of states). Šis modelis tieši šādi ir nosaukts viena apsvēruma dēļ – jau apmēram 500 gadus valstis ir primārais aktieris uz pasaules skatuves. Kaut arī starptautiskās organizācijas un transnacionālās korporācijas spēlē nozīmīgu lomu, tomēr vissvarīgākais aktieris starptautiskajā politikā ir valsts. valstis ir tās, kas izlemj doties vai nedoties karā, valstis nodrošina savus iedzīvotājus ar darba iespējām, piedāvā lielāku vai mazāku sociālo aizsardzību, apgādā iedzīvotājus ar veselības aprūpi, maksā pabalstus un piešķir atlaides riska grupām.…