Zināmos gadījumos par apstākli, kas izslēdz personas kriminālatbildību,uzskatāma arī noziedzīgas pavēles un noziedzīgā rīkojuma izpildīšana.Tomēr šie gadījumi ir visai ierobežoti-tie ir tad, ja persona nav apzinājusies pavēles vai rīkojuma noziedzīgo raksturu un tas nav bijas acīmredzams.Tatad kriminālatbildība tiek izslēgta personai,kura nav varējusi paredzēt šādass rīcības noziedzīgumu.
Ar pavēli vai rīkojumu ir jāsaprot izpildīšanai obligāta prasība, ko priekšnieks pieprasa padotajam.Prasību var izteikt mutvārdos vai rakstveidā tieši padotajam vai ar citu personu starpniecību.
Ja persona,apzinotiees pavēles vai rīkojuma noziedzīgumu, nav to izpildījusi, tad viņa nav saucama pie kriminālatbildības.Tā viņai iestātos pretējā gadījumā,ja pavēle vai rīkojums būtu izpildīts, apzinoties to noziedzīgumu.
Kā uzsver A.Judins –Lai nodrošinātu efektīvu personu interešu aizsardzību un novērstu iespēju krimināli sodīt personu par sociāli derīga nodarījuma izdarīšanu, kas veikts interešu konflikta stāvoklī, Latvijas Krimināllikumā papildus jādefinē šādi kriminālatbildību izslēdzošie apstākļi:
• personas piekrišana kaitējuma nodarīšanai;
• juridisko pienākumu izpilde;
• subjektīvo tiesību realizācija;
• pienākumu kolīzija.
Kriminālatbildību izslēdzošs apstāklis ir pamats kriminālprocesa izbeigšanai.
…