1. Kurš no bezdarba veidiem (cikliskais, strukturālais) šobrīd dominē Latvijā? Kamdēļ ir svarīgi zināt to? Atbildi pamatot.
Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) bezdarba statistika rāda, ka lielākā daļa bezdarbnieku ir ar profesionālo izglītību (2021.gadā 34,4% un 2022.gadā 33,2%). Tas var liecināt par vakanču neatbilstību darba pieprasījumam (strukturālais bezdarbs), vai arī par darbavietu trūkumu (cikliskais bezdarbs). Tā kā reģistrēto brīvo darbavietu skaits ir liels (27201), var secināt, ka bezdarbnieki nav spējīgi atrast darbavietu atbilstošajā jomā, kurai viņi ir kvalificēti, kas ir strukturālā bezdarba pazīme. Šo bezdarba veidu ietekmē arī iedzīvotāju atrašanās vieta. Ja teritoriālais izvietojums neatbilst darba tirgus piedāvājumam, bezdarba rādītāji būs lielāki. Tāpēc Latgalē ir ievērojami lielāks reģistrētā bezdarba līmenis (12,6%) nekā, piemēram, Rīgas reģionā (4,3%). Secināms, ka šobrīd Latvijā dominē strukturālais bezdarbs – darbaspēka piedāvājums kvalitatīvi neatbilst darba piedāvājumam.
Dominējošā bezdarba veidu ir svarīgi zināt, jo atšķiras veidi, kā tos samazināt. Strukturālo bezdarbu var mazināt, veicinot pārkvalifikāciju, lai darbaspēka piedāvājums sakristu ar darba piedāvājumu. Pārkvalificēties var izejot noteiktas apmācības, kurās iegūst zināšanas, prasmes un iemaņas atbilstošajā zemas kvalifikācijas profesijā. Strukturālo bezdarbu augstas kvalifikācijas profesijās var mazināt veicinot iedzīvotājus iegūt augstāko izglītību, palielinot budžeta vietu skaitu augstskolās, piešķirot stipendijas, taču jārēķinās, ka šis ir ilgstošs process. …