Es izvēlējos veikt kontentanalīzi par „Referendums par pensiju likuma grozījumiem”, kurš norisinājās 2008. gada 23. augustā. Mērķis bija uzzināt informāciju, abos laikrakstos, kādu sniedz viena un otra avīze.
Augusta mēnesis bija bagāts ar ārzemju un iekšējiem svarīgiem notikumiem, mēneša laikā 2 referendumi, olimpiskās spēles, un vēl konflikts Gruzijā. Pētot laikrakstus (periodu es ņēmu 1 mēnesi, no 1. – 30. augustam), varēja saprast, ka šis konkrētais referendums nav tā pati spilgtākā ziņa, abi izpētītie laikraksti vairāk koncentrējās uz Gruzijas konfliktu, kā arī Olimpisko spēļu norisi. Iepazīstoties ar rakstiem, es izvirzīju hipotēzi, ka laikraksts „Čas”, kurš ir vairāk orientēts uz krievvalodīgo publiku un iznāk arī krievu valodā, pauž negatīvu attieksmi pret referenduma iznākumu jau pirms tā norises, kā arī pēc tā norises, bet laikraksts „Diena”, kas ir laikraksts latviešu valodā, pauž neitrālu, informējoša rakstura informāciju par attiecīgo referendumu.
Struktūras analīze.
Izpētot rakstu skaitu abos laikrakstos varēja secināt būtiskas atšķirības, laikrakstā „Diena”, kopējais publikāciju skaits par tēmu bija 15, savukārt „Čas”, tikai 10 publikācijas, un vēl jo vairāk, 4 publikācijas no laikraksta krievu valodā tika izdotas 22. augustā – dienu pirms referenduma, kas, manuprāt, ir solis uz hipotēzes apstiprināšanos, jo visas 4 bija par to, ka valdība neatbalsta pensionārus. Turpretī laikraksta „Diena” publikācijas ir izvietotas visa mēneša garumā, protams, intensitāte ir uz mēneša vidu un beigu daļu, bet to skaits ir sabalansēts.
…