Renesanses laikā sabiedrība attīstījās. Pievērsās laicīgām lietām, bet, protams, neaizmirstot garīgās vērības un baznīcu. Sabiedrība kļuva izglītotāka un līdz ar renesansi bija radušies daudz zinātnieku un līdz ar to arī izgudrojumi, kas palīdzēja sabiedrībai strauji attīstīties. Piemēram, Gutenberga spiestuve izraisīja pavērsumu literatūrā – daudziem autoriem pavērsās plašas iespējas publicēties un dalīties savos uzskatos ar sabiedrību. Tā pat daudzi izgudrojumi, kurus radīja tāda personība kā Leonardo da Vinči, izraisīja sabiedrības progresu. Tas notika D un DR Eiropā. Kas notika citviet Eiropā?
Citviet Eiropā (īpaši Vācijā) sākās reformācija, kuru aizsāka M.Luters. Sabiedrība un laicīgās varas pārstāvji sāka pretoties garīgās varas pārstāvjiem, jo katoļu baznīca ar savu varenību bija pārāk augstās domās par sevi un savām robežām. Baznīcai piederēja milzīgi īpašumi. Baznīcas īpašumos valdīja liela greznība. Tā pat baznīca vēlējās pārvadīt visu – sākot no garīgās līdz pat lācīgajai sabiedrības un valsts dzīvei. Laicīgās varas pārstāvjiem sagādāja lielas grūtības un neērtības katoļu baznīcas jaukšanās laicīgās varas pienākumos. Baznīca nebija mierā arī ar savām tā jau lielo bagātību. Baznīca meklēja visdažādākos ieganstus, lai sabiedrība vēl vairāk papildinātu baznīcas bagātības. Baznīca iekasēja milzīgus nodokļus un pat pārdeva indulgenci.
Katoļu baznīca iejaukšanās laicīgajā politikā, rosināja laicīgās varas pārstāvju nosodījumu. Katoļu baznīcā izplatītas bija netiklības, kas noveda pie sabiedrības neizpratnes. Pāvesti un viņā padotie vairoja savas bagātības uz ticīgo ļaužu rēķina.
…