Esejā apskatīšu aktuālu problēmu, kas skar visu pasauli, jo īpaši Baltijas valstis, tātad – ikvienu no mums. Runa ir par multizāļu rezistentās tuberkulozes (MDR-TB) straujo izplatīšanos un Mycobacterium tuberculosis rezistences veidošanos pret jaunākajām zālēm. Mēģināšu atspoguļot, kā šī rezistence veidojas un kāpēc tieši Baltijas valstīs tā ir sasniegusi tik augstu sastopamības līmeni.
Mana izvirzītā hipotēze ir:
Rezistences veidošanās pret fluorhinoloniem nav atkarīga tikai no mutācijām gyrA gēnā, to var izraisīt arī citi blakusfaktori, piemēram, mutāciju veidošanās citos gēnos, baktēriju morfoloģiskā evolūcija vai kāds cits iemesls.
Tuberkuloze (TB) ir infekcijas slimība, kuru izraisa tuberkulozes nūjiņa – Mycobacterium tuberculosis. Pēc Pasaules Veselības Organizācijas datiem pēdējo gadu desmitu laikā tā ir kļuvusi par vienu no biežākajiem nāves cēloņiem pasaulē. Statistika rāda, ka katru gadu no tuberkulozes mirst aptuveni 1,6 miljoni cilvēku, bet saslimst aptuveni 9 miljoni. Arī HIV un AIDS veicina TB attīstību un straujo izplatību (Anonīms, 2007).…