1) Kas ir pilsoniska sabiedrība?
Pilsoniskā sabiedrība – sabiedrība, kurā indivīdi sadarbojas ar citiem indivīdiem un publisko varu savu un sabiedrības problēmu risināšanā. Pilsoniskajā sabiedrībā ietilpst dažādu veidu formāli un neformāli veidojumi, kas ir neatkarīgi no valsts, ģimenes un uzņēmējdarbības. Pilsoniskā sabiedrība nodrošina arī to interešu pārstāvniecību, kuras nevar pārstāvēt, izmantojot ekonomiskos un politiskos ietekmēšanas līdzekļus (piemēram, vides aizsardzība, bērnu tiesības, cilvēku ar īpašām vajadzībām tiesības).
2) Kāpēc demokrātiskai valstij ir svarīgi stiprināt pilsonisko sabiedrību?
Ir svarīgi stiprināt pilsonisko sabiedrību, jo pilsoniskā sabiedrība:
1. veicina demokrātiju,
tai skaitā kvalitatīvāku publiskās pārvaldes lēmumu pieņemšanu, aktīvāku demokrātisko līdzdalību, varas un pilsoņu savstarpējo saikni un uzticību, sabiedrības grupu interešu un tiesību aizsardzību;
2. vairo un mobilizē sociālo kapitālu, veicinot iedzīvotāju savstarpēju sadarbību un saskaņotu rīcību kopējam labumam;
3. palīdz risināt iedzīvotāju problēmas,
tai skaitā sociālās, sniedzot sociālos pakalpojumus bez valsts iesaistīšanas vai par valsts līdzekļiem jomās, kurās iedzīvotāju formālie vai neformālie sadarbības tīkli to var izdarīt efektīvāk nekā valsts struktūras.
3) Īsi raksturo pašreizējo pilsonisko sabiedrību Latvijā? Kādas ir ar to saistītas problēmas?
Latvijā pilsoniskā sabiedrība ir tās attīstības sākumstadijā. Esošo situāciju var raksturot trijās galvenajās pilsoniskās sabiedrības izpausmēs:
1. iedzīvotāju sadarbība viņus interesējošo jautājumu risināšanā;
…