Daudzi cilvēki doma, ka NATO ir nepieciešama Baltijas valstu dalība, taču ir arī citi uzskati par šo apgalvojumu. Viennozīmīgi katram uzskatam ir savas priekšrocības, tātad ieguvumi, un zaudējumi.
Es paradīšu iepriekš teikta apgalvojuma ieguvumus un zaudējumus. Sākšu ar NATO ieguvumiem no Baltijas valstu dalības.
Pirmkārt, tieši Baltijas valstis NATO uzskata par Austrum Eiropu, jo tas līdz 1991. gadam bija PSRS sastāvā. Tātad tās vieno kopīga vēstures pieredze. Pašreizējas demokrātiskās republikās, Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, līdz neatkarības atjaunošanai pastāvēja komunisms. Taču NATO ir par demokrātiju, tāpēc, man liekas, NATO paplašināšana Austrum Eiropas virzienā veicinās veselu ilgtermiņa demokrātiju šajā reģionā, kā arī ļaus demokrātijai nostiprināties visa Eiropā.
Otrkārt, es domāju, Baltijas valstu spēks ir to vienotībā un spējā sadarboties daudzos un dažādos veidos, sakarā ar to NATO būs iespēja rēķināties ar Baltijas valstu reģionu. Jo spēja pieradīt sadarbošanos Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valstu starpā veicinās Baltijas valstu sadarbību militārajās attiecības starp NATO reģioniem, kā arī NATO dalībvalstīm.
Treškārt, Baltijas valstu mērķis ir vienāds kļūt par ES un NATO dalībvalstīm. Manuprāt, tas nozīme, ka Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valstu intereses ir par Eiropiešu drošību, kas tiks balstīta uz abu, gan NATO “hard security” vai militāru lomu, gan ES “soft security” vai ekonomisku un diplomātisku lomu.…