Šajā esejā es apskatīšu Japānas ekonomiku kara gados un pēc tiem. Centīšos noskaidrot kā Japānas ekonomika gadu gaitā ir attīstījusies, kādi ir bijuši šīs attīstības cēloņi un kādas ir sekas. Tāpat apskatīšu arī to, kādēļ Japānā pēc straujas ekonomiskās izaugsmes gadiem sākās ekonomiskā stagnācija.
Parasti ekonomiskā attīstība ir cieši saistīta arī ar politisko attīstību. Gadījumā, ja notiek politiskā krīze, no tās smagi cieš arī ekonomika. Tā tas vienmēr bija bijis, tomēr šo apgalvojumu „izjauca” Japāna.
Pēc Otrā pasaules kara, kad Japāna pārstrukturizēja savu ekonomiku, sākās straujš Japānas ekonomikas uzplaukums. Šo uzplaukumu, kurš sākās 1950. gadā un turpinājās līdz 1970. gadiem parasti dēvē par Japānas ekonomisko brīnumu. Tomēr nevarētu teikt, ka šī attīstība būtu bijusi strauja, tas notika neatlaidīgi daudzu gadu garumā ar apmēram 3% kāpumu gadā.
Vispasaules lielā depresija, kura aizsākās 1929. gadā, pilnībā nopostīja Japānas ekonomiku, īpaši agrāro sektoru. Japānā sākās plašs nabadzības vilnis. …