Apgaismība Francijas kultūras un politikas dzīvē bija ļoti nozīmīga. Tieši tās idejas bija kā pamats Lielajai Franču revolūcijai 18. gs., kuras rezultāts bija jaunas Eiropas sabiedrības izveidošanās. Par to liecina ļoti daudzi nozīmīgi un mazāk nozīmīgi faktori.
Lielākie apgaismības ideju izplatītāji bija tieši francūži, piemēram, Voltērs, Žans Žaks Ruso, Denī Didro, Šarls Luijs de Monteskjē un daudzi citi. Viņi ar savām idejām par cīņu pret aizspriedumiem un tumsonību cilvēka dzīvē, par cīņu par labāku sabiedrisko iekārtu, tikumiem, politiku un sadzīvi tā aizrāva franču tautu, ka ar laiku viņi patiešām sāka aktīvi rīkoties, izteikt domas. Tieši tas kalpoja kā pamats smagajai revolūcijai.
Francijas iedzīvotāji, sevišķi zemnieki, revolūcijas priekšvakarā bija ļoti neapmierināti ar pastāvošo ekonomisko, sociālo un arī politisko situāciju valstī. Domu par to, ka viss varētu būt savādāk, nesa Voltēra uzskati, kas sakrita ar vienkāršās tautas domām. Viņš vērsās pret nevienlīdzību un feodālismu, uzskatot, ka pārmaiņas sabiedrībā un likumos spēs īstenot „apgaismots monarhs”. Viņš bija pret neierobežotu karaļa varu.
…