Lai apzinātos, cik liela ir pasaules dabas kopas veidojošo augu un dzīvnieku daudzveidība, vispirms nepieciešams izprast, kā ir attīstījusies dzīvība uz Zemes, kā tiek klasificētas dažādas sugas un kā katra suga ir pielāgojusies savai dzīves videi.
Dzīvība uz Zemes radās daudzus miljonus gadu pirms pirmo cilvēkveida būtņu parādīšanās. Dzīvība sākās okeānā vairāk nekā pirms 3500 miljoniem gadu. Mūsdienās uz Zemes ir vairāk nekā 2 miljoni sugu. Daudzas būtnes ir tik sīkas, ka tās var saskatīt tikai ar mikroskopu. Citas dzīvo tālās un apslēptās dzīvesvietās, piemēram, aukstās, tumšās okeāna dzīlēs, tāpēc cilvēks par viņām zina ļoti maz.
Visas augu un dzīvnieku sugas ir pakāpeniski evolucionējušas uz Zemes un pielāgojušās dažādām dzīvesvietām ar atšķirīgu vidi. Daļai augu un dzīvnieku evolūciju ir vadījis cilvēks. Piemēram, cilvēks izlases ceļā ir radījis daudzas augu (gan dārza augus, gan kultūraugus) un dzīvnieku (gan lauksaimniecības dzīvniekus, gan mājas mīluļus) šķirnes.
Katra savvaļas augu un dzīvnieku suga dzīvo saskaņā ar apkārtējo vidi. Dzīvā daba ir apbrīnojami sarežģīta sistēma, kura izveidojusies miljoniem gadu ilgā laikā un kuras līdzsvars ir viegli izjaucams un nepārtraukti mainīgs.
…