Šajā darbā izmantoju Lienes Barisas atbildes uz manis uzdotajiem jautājumiem, kā arī interneta materiālus.
Kādas pārmaiņas Latvijas žurnālistikai ir nepieciešamas un no kāda materiāla tā jaunā māja jābūvē?
Pirmkārt, jāsakārto publiskās informācijas vide un pieejamība atbilstoši demokrātiskas sabiedrības normām un elektroniskajam laikmetam. Latvijas valdība ir ķērusies pie stratēģijas izstrādes par elektroniskās informācijas sistēmu izmantošanu valsts pārvaldē. E-pārvaldes koncepcijas projekts tika publicēts jau pavasarī, taču tālāku virzību pagaidām nav ieguvis. Tāpēc šis ir īstais brīdis medijiem nākt klajā ar aicinājumu nevilcināties ar programmas virzīšanu un finansējuma nodrošināšanu, nosakot, ka E-pārvaldei jākļūst par vienu no nacionālajām prioritātēm.
Medijiem arī skaidri jādefinē savas vajadzības - ne vien pēc būtības, kā tas darīts Informācijas atklātības likumā, bet arī detalizēti apspriežot formu, t.i. virtuālos ķieģeļus.
Tomēr ar labāku informācijas pieejamību vien Latvijas žurnālistikas kvalitāte neuzlabosies. Otrs būtiskais faktors ir pašu žurnālistu izglītošanās pētījumiem noderīgās datorprasmēs. Jāspēj datus ne tik vien iegūt, bet arī apstrādāt un analizēt ar elektronisko tabulu palīdzību, jāprot orientēties datu bāzēs un no skaitļu rindām izvilināt vajadzīgās atbildes, lai pēc tam savus atklājumus konfrontētu ar varas kalpu teikto. Vispirms roc, un tikai pēc tam jautā, - tā skan Zviedrijas pētniecisko žurnālistu moto. …