Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:827727
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 11.05.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Vērojums un vērošana ir izziņas procesa sastāvdaļa. Vērojums ir zināšanu apguves paņēmiens, kas izpaužas ilgstoši, padziļināti kaut ko aplūkojot, lai noskaidrotu, uzzinātu, secinātu.
S. Nikolajeva raksta, ka vērojumi ir pamats dabas iepazīšanai. Pēc A. Gercena, vērojumi ir sarežģīts psihiskās darbības veids, kas sevī iekļauj sensoros un domāšanas procesus. Tas arī balstās uz bērna emocionalitāti. S. Rubenšteins vērojumus saista ar to saturu. No vienas puses, vērojumi ir zināšanu pamats, bet no otras – vērojumi paši par sevi prasa noteiktas zināšanas. Tāpēc ir jāzina, kas ir jāvēro un kā tas jādara.
Bērns jau no agras bērnības izrāda ziņkāri un zinātkāri, kas palīdz tam orientēties pasaulē. Īpašu uzmanību bērnā izraisa daba. Tā piedāvā palšu vidi vērojumiem, plašas iespējas zināšanu un pieredzes papildināšanai. Vērojumi pilnveido bērna izpratni par konkrētiem priekšmetiem un parādībām. J. A. Komenskis uzskatīja, ka bērnam ir nepieciešams izzināt apkārtējo pasauli – „jo vairāk zināšanu balstās uz sajūtām, jo tās ir tiešākas”. Daudzi psihologi, filozofi ( Ž. Ž. Ruso, R. Ouens) uzskatīja, ka dažādu dabas formu novērojumi veido bērna domāšanas spēku. Tomēr, lai vērojumi ietekmētu bērna attīstību, ir jāprot vērot. Bērns pats vēl neprot patstāvīgi un mērķtiecīgi veikt vērojumus. Mērķtiecīgs vērojums, tas ir sarežģīts iepazīšanas process, kurā aktīvi mijiedarbojas sensoriem procesi, domāšana un runa.
Priekšmetu un parādību vērojumi atklāj bērnam reālo pasauli, sniedz daudz zināšanu par to, paplašina viņa redzesloku, attīsta bērna prāta spējas – saprašanu, kritiskumu un patstāvību, mērķtiecīgu uzmanību, analizēšanas spējas.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties