Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:952624
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 11.05.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

Politiskās elites veidošanas process ir ļoti interesants un komplicēts. Katrā atsevišķā valstī tas var atšķirties, jo tur būs dažādi apstākļi, rekrutēšanas nosacījumi, citi ietekmējoši šo procesu faktori, kā arī atšķirīga politiskā kultūra. Interesanta sistēma ir bijušās PSRS nomenklatūra, kura it kā formāli ļāva politiskajai elitei atjaunoties, turklāt pēc statistikas pat diezgan lielos apmēros, tomēr saglabājot “savus cilvēkus” ietekmīgākajās pozīcijās gan partijā, gan valdībā, gan militārajos, izglītības, preses, tirdzniecības un citos sabiedrības sektoros. Tātad varam izdarīt secinājumu, ka arī Latvijas apstākļos politiskās elites atjaunošanās notiek pēc veco locekļu gribas un vēlmēm, kas reāli neļauj izvirzīties jaunajiem spēkiem. Oficiālais elites veidošanās un atjaunošanas veids, demokrātiskajās valstīs - ir vēlēšanas, tomēr vēlēšanas kā selektīvais mehānisms ir viegli apejamas. Tas nozīmē, ka lielā daļā gadījumu elites locekļi jau bez vēlēšanām ir droši par savām vietām elitē.
Pētot politiskās elites veidošanās procesus postsociālisma valstīs, tai skaitā Latvijā, ir jāņem vērā vairākus faktorus un šo procesu vēsturiski-sociālekonomisku kontekstu. To laika periodu raksturoja visaptveroša ekonomiskā krīze sākotnējā posmā, kad notika strauja pāreja no plānveida ekonomikas uz brīvā tirgus ekonomisko sistēmu. Kā arī politiskā situācija valstī, kad notika pāreja no totalitārās pārvaldes sistēmas pie liberāli demokrātiskās pārvaldes sistēmas. P. Laķis min vēl trešo faktoru, kas ietekmēja politiskās elites veidošanos Latvijā, proti, sociāli-psiholoģiskais faktors, jo sabiedrībā norisinājās arī pārmaiņas domāšanā. …

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties