Eseja
Māksla, kultūra un vēsture
Vēsture, kultūra
Ekonomiskie ierobežojumi ebrejiem Ulmaņa režīma laikā-
Ekonomiskie ierobežojumi ebrejiem Ulmaņa režīma laikā
Gatavojoties apvērsumam.
Gatavojoties apvērsumam, Ulmanis pievērsa uzmanību arī ebrejiem, jo tiem bija liela ekonomiska vara, un tie tomēr bija samērā liela un jau izsenais problemātiska minoritāte. Jau pirms apvērsuma Ulmanis bija paudis savu ideju par „Latviju - latviešiem”, tomēr kādā runā Ventspilī viņš savu frāzi „Latviju – latviešiem” papildināja ar teikumu „lai šajā Latvijā brīvi justos visas tautības, bet, lai arī viņām Latvija stāvētu pirmā vietā domās un darbos,” turklāt kādā valdības sēdē Ulmanis bija uzsvēris, ka „Latvijā pretžīdu likumu nebūs”.
Tomēr, lai nu kā, bet apvērsums ebreju dzīvi Latvijā tomēr ietekmēja. Lai arī Ulmanis nebija antisemītiski noskaņots, šā vārda modernajā izpratnē, viņam piemita tieši antisemītiski aizspriedumi. Viņš uzskatīja, ka ebreju īpatsvars Latvijas saimniecībā ir pārāk liels. Turklāt 1933.g. atrodoties Vācijā, Ulmanis spēcīgi ietekmējās no tur valdošā nacionālsociālistiskā režīma. Viņu fascinēja ideja par spēcīgo Hitlera personības kultu un Vācijas izstāšanās no TS, turklāt viņam patika tas, ka Vācijā uz to brīdi jau ebreji bija vardarbīgi padzīti no kultūras un mākslas dzīves, skolās mācīja tikai nacionālsoc. pasaules uzskatu. Ulmanis uzsvēra, ka nav jābaidās no jaunās Vācijas, kara nebūs.
Tomēr, tuvojoties apvērsumam, antisemītisms pastiprinājās. Sākās Bļodnieka un Berga apmelošana. (Bergs tika apsūdzēts, ka 19 – 21.g. ielaidis Latvijā 30 000! Ebrejus) Viņi tika apsūdzēti „tēvijas pārdošanā žīdiem”. Ulmaņa pozitīvajām emocijām pret Vāciju bija pretinieki, piemēram, sociāldemokrāti, ebreji. Tika rīkots Vācijas preču boikots līdz brīdim, kamēr Vācijā notiks ebreju vajāšanas. Pašu ebreju nostāja šajā jautājumā arī bija atšķirīga – daļa ebreju, kuriem bija biznesa partnerība ar vāciešiem, no šī boikota izvairījās, bet vairākums tomēr piedalījās. Tika izsūtītas skrejlapiņas, kā kūdītājs bija laikraksts „Segodņa”. Ļoti neapmierināta ar šo boikotu bija Vācijas vēstniecība, un tās vēstnieks Martius pastāvīgi pieprasīja, lai policija un valdība apturētu šo boikotu. Vācijas ministri brīdināja Ulmani un Munteru, ka „jums jābūt labiņiem”, ar vien spilgtāk redzams palika tas, cik lielā mērā Latvija ir atkarīga no tirdzniecības saitēm ar Vāciju. Policija izsekoja ebreju organizācijas, visas, kuras vairāk vai mazāk bija saistītas ar politiku. Marius turklāt vēl uzsvēra, cik nepatīkami ir tas, ka šajā boikotā tik lielu lomu spēlē tieši ebreji.
…
Referāts, rakstīts par tēmu „Ebreji Latvijā Ulmaņa režīma laikā”, ir sadalīts vairākās nodaļās, no kurām pirmā ir veltīta laikam pirms apvērsuma, lai atklātu Ulmaņa mērķus attiecībā uz ebrejiem, ko viņš solīja sabiedrībai pirms apvērsuma un par to, kāda bija reālā situācija pirms 15. maija. Ulmaņa pozitīvie iespaidi ārstējoties Vācijā izraisīja pretestību atsevišķās sabiedrības daļās tepat, Latvijā, piemēram, sociāldemokrāti. Vācijas attieksmes pret ebrejiem dēļ sākās Vācijas preču boikots, ar kuru galā bija ļoti grūti tikt. Referāta otrajā daļā ir atainota situācija, kāda tā bija pēc apvērsuma. Šajā nodaļā ir stāstīts par to, kādi ierobežojumi un attieksme bija Latvijā pret ebrejiem pēc 15. maija apvērsuma. Būtībā šī bija robeža, pēc kuras Latvija zaudēja minoritāšu lojalitāti, tika veicināta tautas sašķelšana. Notika masveida uzņēmumu latviskošana, būtībā nacionalizēšana, kas iesākumā notika pārsvarā ar ebreju uzņēmumiem, lai samazinātu ebreju uzņēmumu skaitu. Tika samazināta ebreju loma ekonomikā. Šajā nodaļā ir stāstīts par to, kādi ierobežojumi tika piemēroti ebrejiem Latvijā, tomēr jāatdzīst, ka šie likumi nebija vērsti pret ebrejiem tieši, bet pret minoritātēm vispār, un tikai dažos gadījumos ebreji cieta vairāk, režīms pēc būtības nebija antisemītisks. Pēdējā nodaļa tika veltīta notikumiem, kas bija pirms kara sākuma. Lai arī drošība bija apdraudēta, Ulmanis vēl ar vien pieņēma ar vien stingrākus noteikumus minoritātēm, tikai pēdējā brīdī apjaušot to, ka nepieciešama minoritāšu lojalitāte. Brīdī, kad Latvijā ienāca krievi, ebreju bizness gāja uz priekšu, un tas bija izdevīgi ebrejiem. Līdz ar Padomju Savienības ienākšanu, Latviju pāršalca antisemītisma vilnis. Pēdējai nodaļai pieliku nelielu apakšnodaļu, kurā pavisam īsi ir stāstīts par to, kādi vēl ierobežojumi, kas nav tieši saistīti ar ekonomiku, tika piemēroti ebrejiem šajā laika periodā, piemēram, izglītības jomā, vai tas, ka tika slēgtas ebreju organizācijas.
- 1934.gada 15.maija apvērsums un Kārļa Ulmaņa režīms (1934.-1940.)
- Ekonomiskie ierobežojumi ebrejiem Ulmaņa režīma laikā
- Totalitārie režīmi. Staļinisms PSRS 20.gados-autoritāra režīma evolūcija par totalitāru režīmu
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Totalitārie režīmi. Staļinisms PSRS 20.gados-autoritāra režīma evolūcija par totalitāru režīmu
Eseja augstskolai2
-
1934.gada 15.maija apvērsums un Kārļa Ulmaņa režīms (1934.-1940.)
Eseja augstskolai4
-
Tiesību saimes
Eseja augstskolai5
-
Ebreji Kārļa Ulmaņa diktatūras laikā - bēgļu jautājums
Eseja augstskolai3
-
Komunistisko režīmu sabrukums un partiju veidošanās Austrumeiropā
Eseja augstskolai2