Ekonomika ir sociāla zinātne, kas apraksta un analizē to, kā sabiedrība izvēlas no ierobežotiem resursiem tos, ar kuriem apmierināt savas vajadzības.
Vārds ekonomika mūsdienās lietots diezgan daudzās nozīmēs. Arī ekonomikas definīcijas ir vairākas – citas vienkāršākas, citas sarežģītākas. Tas ir tāpēc, ka ar vārdu ekonomika saprot gan tautsaimniecību, gan saimniecisku pieeju, gan sociālu zinātni vai šīs zinātnes nozares.
Cilvēku vēlmes ir neierobežotas, bet resursi, kas nepieciešami, lai tās apmierinātu, ir ierobežoti. Tāpēc katra sabiedrība saskaras ar vienu un to pašu problēmu, proti – ar ierobežotības jeb nepietiekamības problēmu. Ierobežotība ir viena no cilvēces lielākajām pamatproblēmām. Šo pamatproblēmu risina ekonomika. Jebkurā sabiedrībā visbūtiskākā problēma ir resursu ierobežotība salīdzinājumā ar cilvēku vajadzībām. Ar šo problēmu saskaras atsevišķi indivīdi, uzņēmumi un sabiedrība kopumā, jo viņu vajadzības pēc precēm un pakalpojumiem ir daudz lielākas nekā to ražošanai pieejamie resursi. Tā kā ierobežotības apstākļos cilvēkiem nav iespējams iegūt visu, ko viņi vēlas, tas liek domāt un rīkoties saimnieciski, taupīgi, lai no ierobežotajiem resursiem iegūtu vislielāko labumu. Cilvēkiem ir jāizvēlas, ko ražot, kā ražot un kam ražot, kas nodrošina vislielāko ieguvumu no viņiem piederošajiem resursiem. Ekonomikā šādu rīcību sauc par ekonomisko domāšanu. …