Daudzpusējās attiecības tiek realizētas Pasaules tirdzniecības organizācijas ietvaros ar vairāk kā 150 valstīm. Tās mērķis ir veicināt savstarpēju pieeju pasaules tirgiem uz vienlīdzīgiem nosacījumiem, un lai to realizētu,- visām dalībvalstīm tiek noteikti:
1) pieļaujamie importa nodokļu likmju griesti;
2) vietējā eksporta atbalsta (subsīdiju) griesti;
Divpusējā sadarbība. Tirdzniecības noteikumi ir daudzpusēji, bet pati tirdzniecība ir divpusēja, jo notiek starp pircējiem un pārdevējiem, eksportētājiem un importētājiem. Šajā sakarā Eiropas Savienība, papildus savai dalībai Dohas sarunās, vēl ir izstrādājusi divpusēju tirdzniecības nolīgumu kopumu ar savām kaimiņvalstīm ap Vidusjūras baseinu, Krieviju un pārējām bijušās Padomju Savienības republikām, kā arī Karību un Klusā okeāna valstīm. Kopumā sadarbības līgumi ir vairāk kā ar 120 partneriem.
Vienpusējās sadarbības pasākumi tiek realizēti, piemērojot vispārējo priekšrocību sistēmu. Eiropas Savienība ir atvērusi savu tirgu lielākajai daļai importa no jaunattīstības valstīm, atbrīvojot to no ievedmuitas nodokļa vai nosakot zemāku tarifu. Pasaulē visnabadzīgākajām valstīm Eiropas Savienība ir vēl vairāk nākusi pretī: viss minēto valstu eksports, izņemot ieročus, nonākot Eiropas Savienībā, netiek aplikts ar ievedmuitas nodokli.