Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
  • Džona Golsverzija skatījums uz buržuāzisko cilvēku triloģijas "Forsaitu teika" 1.daļā "Privātīpašnieks"

     

    Eseja7 Literatūra

6,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:719857
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 03.04.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 7 vienības
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

Triloģija „Forsaitu teika” un tās pirmā daļa „Privātīpašnieks” ir stāsts par buržuāzisku ģimeni, pareizāk sakot, veselu dzimtu, to locekļu uzskatiem, pasaules redzējumu un savstarpējām attiecībām. Tās autors ir Džons Golsverzijs (John Galsworthy). Viņa daiļrades centrā ir paša pārstāvētais sociālais slānis, kura instinktus un ideoloģiju viņš savā ziņā noliedz. Buržuāzija saņem kritiku par tās norobežotību, materiālismu, šovinismu un ierobežojošajiem morālajiem uzskatiem. Uzreiz jāveic nozīmīga piebilde – Golsverzija domu gājienā starp vārdiem „Forsaits” un „buržujs” ir liekama vienādības zīme. Sākotnēji to var salasīt „starp rindām”, taču pret I daļas vidu autors atklāj šo uzskatu it kā pārsakoties: „Ļoti daudzi Forsai... – tas ir, labi ģērbušos cilvēku, kam pieder savas karietes.” Tātad Forsaiti ir visas buržuāziskās sabiedrības prototips. Turpmāk romānā ne reizi vien „forsaits” tiek lietots kā sugas vārds lai apzīmētu buržuā. Runājot par autora uzskatiem, savā darbā konsekventi lietošu šo analoģiju.
Golsvorzijs ir talantīgs cilvēku raksturu un savstarpējo attiecību atainotājs. Raksturi un attiecības tiek būvētas ļoti dažādos līmeņos, parādot cilvēku no vairāk nekā viena skatu punkta. Visā pilnībā tos izanalizēt šā darba ietvaros nav iespējams, tādēļ par darba mērķi tiek izvirzīts ieskats Džona Golsvorzija uzskatos par (1) forsaitu kā indivīdu un (2) ģimeniskajām attiecībām.
Salīdzinājumam tiks minēti gan Golsverzija laikabiedru, gan mūsdienu pētnieku uzskati.

Forsaits.
Hārvijs Fērgusons (Harvie Ferguson) saka: „Buržuāziskā revolūcija, pretojoties visiem feodālisma ierobežojumiem, radīja individualizētu „ego” kā jaunu vēstures aktoru.” Tas sasaucas ar Golsverzija radīto forsaita tēlu – katram no pārstāvjiem ir dziļa individualitāte, savs „ego” kā dzinulis pretim mērķiem. Iespējams tieši šis fakts rada to duālo situāciju, ka, no vienas puses, katrs tipāžs ir izteikti individualizēts un atsevišķiem pārstavjiem var piemist savstarpēji pretējas rakstura īpašības. No otras puses – ir kaut kas vienojošs, kas ļauj nekļūdīgi pateikt – šis cilvēks pieder forsaitiem. Dzīvesstili buržuāzisko aprindu iekšienē var atšķirties ar sociālajiem centieniem un iespējām, tādejādi izgaismojot plaisu starp dažādām buržuāziskās sabiedrības daļām. Tomēr viņiem ir kopīgs domāšanas veids un skatījums uz sevi, kas ļauj tos visus ietvert vienā sociālā šķirā.

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −4,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1342756
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties