Ievads
Mūsu sabiedrībā no sievietes tradicionāli tiek gaidīts, ka viņa būs laba māte, vīra palīdze. No vīrieša tiek gaidīta veiksmīga karjera, ģimenes materiālā nodrošināšana. Vēsturiski ir izveidojušies zināma veida stereotipi par dzimumu lomām sabiedrībā, biznesā un sociālajā vidē. Tādēļ man ļoti interesantas šķiet tādas tēmas kā dzimuma stereotipi, dzimumu apzināšanās un dzimumu diskriminācija.
Dzimuma diskriminācija ir Latvijā viena no visvairāk izplatītajām cilvēktiesību problēmām. Tiesa, šī problēma ir aktuāla ne tikai Latvijā, bet arī daudzās citās Eiropas un pasaules valstīs. Spēcīgas pozīcijas sievietes ir izcīnījušas Zviedrijā, kur viņu tiesības (arī darba tiesības) un vajadzības tiek ievērotas vairāk nekā jebkurā citā Eiropas valstī.
Bieži jēdziens „dzimumu diskriminācija” tiek nepareizi saprasts un tiek saistīts ar „feminismu”, tomēr tā nav. Ar dzimuma diskrimināciju var sastapties ik dienas – darbā, uz ielas, sabiedriskajā transportā un visbeidzot mājās.
Savā darbā es vairāk pievērsīšos tieši dzimumu diskriminācijai darba vidē un aspektiem kā tie ir vēsturiski veidojušies. Šī, manuprāt, ir ļoti aktuāla un daudziem sāpīga tēma, kaut vai tā iemesla dēļ, ka pat darba samaksā sievietes saņem tikai 75 procentus no vīriešu darba samaksas un lai pierādītu sevi profesionālajā sfērā sievietei ir jāpieliek neskaitāmi reižu vairāk pūļu nekā vīrietim tādā pašā amatā.
…