Kopš laiku laikiem cilvēki savas mājvietas ir meklējuši sev izdevīgās vietās. Galvenais faktors mājvietas izvēlē, protams, ir daba. Cilvēks nekad negribēs dzīvot vietā, kur daba pret to ir nelabvēlīga un/vai apdraud to. Tādēļ aplūkojot apdzīvotības blīvuma kartes, redzam, ka ir vietas, kurās apdzīvojuma blīvums ir ļoti mazs un ir vietas, kur apdzīvojuma blīvums ir liels. Dabiskie faktori, kas to ietekmē ir klimats, reljefs, dabas īpatnības.
Āzija pēc platības ir lielākais apdzīvojamais sauszemes apgabals, tā ir daļa no lielākā sauszemes masīva, Eirāzijas, tās platība ir gandrīz 30% no visas sauszemes, to apdzīvo 71% pasaules iedzīvotāju. Iedzīvotāju izvietojums ir nevienmērīgs, jo apdzīvojamā teritorija ir plaša, ar nevienmērīgu reljefu un atšķirīgiem klimatiskajiem apstākļiem.
Runājot par reljefu, jāsaka, ka Āzijā ir sastopami gan ļoti plaši līdzenumi, gan zemienes, gan ļoti augsti kalni. Ieskatoties kartē, redzam, ka pilnībā neapdzīvojama vieta kalnu dēļ ir Tibetas kalnienes augstākais posms un Tjanšans. Šo vietu augstuma dēļ tās nav iespējams apdzīvot.
Ļoti nozīmīgs faktors, kas ietekmē iedzīvotāju izvietojumu, ir arī klimatiskie apstākļi. …