Kādas darbības veicamas, lai īstenotu šādu reformu?
Satversmes 89.pants nosaka, ka Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem. Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencija ir starptautisks līgums, līdz ar to cilvēktiesību aizsardzībai būtu jābūt nodrošinātai starptautiskajā līmenī saistībā ar noslēgtajiem līgumiem. ECT tiesas sprieduma ietekme nozīmē ne tikai kompensācijas izmaksu prasītājam no valsts budžeta. Visām valsts iestādēm un tiesām ir jāņem vērā šis spriedums un jāseko tam, lai neatkārtotu konkrētā lietā pieļautās kļūdas. Tādejādi izlīdzinās cilvēktiesību ievērošana starptautiskajā līmenī. Judikatūru ievēro arī citas valstis, ne tikai tā uz kuru attiecas konkrētais ECT lēmums.
Satversmes tiesas darbu regulē Satversmes tiesas likums. Veicot grozījumus šajā likumā varētu noteikt, ka Satversmes tiesa varētu izskata sūdzības par cilvēktiesību pārkāpumiem, tomēr šajā gadījumā tiesai vajadzētu darboties nevis kā galējai institūcijai, bet kā filtram. Lai to nodrošinātu būtu nepieciešams grozīt Satversmes tiesas likuma 31.panta 13 daļu, kas nosaka, ka Satversmes tiesas spriedums ir galīgs un nepārsūdzams, iekļaujot gadījumus, kad cilvēks var vērsties ECT.
Ja Latvijas valsts ir pārkāpusi Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību konvencijā garantētās tiesības, tad pieteikums Eiropas Cilvēktiesību tiesā var visefektīvākais cilvēktiesību aizsardzības līdzeklis.
…