Dzīvojot pasaulē, cilvēks veido noteiktu attieksmi gan pret visu notiekošo, gan pret ikvienu lietu un parādību, piedēvējot visam noteiktu vērtību. Cilvēka pasaule ir vērtību pasaule. To sastāda vērtību kopums un vērtības kā apkārtējās pasaules objektu specifiski raksturojumi. Vadoties pēc izkristalizētajām vērtībām, cilvēks sakārto savu dzīvi.
Pienākuma jēdziens ir daudzveidīgs, bagāts, un to pētī deontoloģija (grieķu deon un deontos - vajadzīgais, nepieciešamais, pienākums) – mācība par pienākumiem un tiesībām.
Pienākums ir viena no galvenajām ētikas kategorijām, kas ietver sevī tās obligātās prasības, ko dzīve, visa sabiedrība izvirza cilvēkam kā brīvai, saprātīgai un atbildīgai būtnei. Pienākuma jēdziens ir jāaplūko saistībā ar nejaušību un nepieciešamību, ar brīvību un nepieciešamību, cilvēka izvēles nejaušību un brīvo gribu, racionālo un emocionālo, ar cilvēku tieksmēm. Pienākums prasa mācīties, strādāt, cienīt un paklausīt vecākiem, skolotājiem, darba devējiem, būt kārtīgiem, centīgiem, priekšzīmīgiem. …