Žans Bodēns.(1530-1596)
Renesanses laika filozofs, sociologs, jurists, pirmais formulējis jēdzienu “suverenitāte”mūsdienu izpratnē. Runājis arī par ekonomiku, šie viņa uzskati nav tik plaši pazīstami, kā uzskati par tiesībām.
Suverenitāte - termins nāk no latīņu valodas, apzīmēja augstāko, no likumiem brīvu varu gan pār pilsoņiem, gan pār svešiniekiem.
Ar suverenitāti saprot absolūtu, neviena neierobežotu varu. Savā grāmatā”Grāmatas par republiku”izklāsta savus uzskatus par valsts politiku,ideālu valsti, suverenitātes rašanos un jēdziena izpratni. Suverenitātei esot jābūt absolūtai un neviena neierobežotai, lai tā vispār būtu suverenitāte, apgalvo Bodēns.
Bodēna suverenitātes pazīmes:
Nikolo Makiavelli (1469.-1527.)
Makiavelli ir politikas kā mākslas, politikas mūsdienu izpratnē, pamatlicējs, renesanses laika filozofs.
Apgalvo, ka politikas pamatā ir cilvēka daba, kas ir savtīga - cilvēka rīcību nosaka tā uz materialajām vērtībām balstīti motīvi, tāpēc arī likumdošanas jomā šī cilvēka dabas tumšo pusi jāņem vērā.Makiavelli apgalvo par fortūnas, kuru sauc arī par nepieciešamību, ietekmi uz vēsturi, kaut gan izsaka domu, ka fortūna ir labvēlīgāka pret drosmīgajiem - fortūnu var ierobežot drošsirdība, tāpēc veiksmīgs valdnieks spēs savienot drosmi ar kaisli.
Monteskjē (1689.-1755.)
18.gs. apgaismības kustība, kas sākotnēji bija Eiropas intelektuāļu kustība, sasniedz kulmināciju.Apgaismotāji uzskatīja, ka Eiropā ir iespējama garīgā atbrīvošanās, izmantojot racionālas un zinātniskas atziņas, kuru tajā laikā jau bija daudz un kuras tika izmantotas, lai veidotu savu viedokli par attiecībām sabiedrībā . Par galveno pārdomu objektu kļuva daba.
Šarls Luī Monteskjē apgaismības laika uzskatus pārnesa uz sabiedrības struktūru.Monteskjē, francūzis, bija jurists,vēsturnieks un politfilozofs, strādājis par tiesnesi Bordo.
…