Ievads. Aspazija- izteikta romantiķe un izcilu darbu autore.
Iztirzājums.
1. Aspazijas dzejoļi.
2. Aspazijas dzejoļu analīze.
3. Aspazijas uzskatu un biogrāfijas faktu iekļāvums dzejā.
Nobeigums. Aspazijas dzeja, kas saglabā popularitāti vēl mūsdienās.
Par Aspazijas daiļradi izvēlējos rakstīt tādēļ, ka viņas dzeja man ir saprotama. Aspazija ir tipiska romantiķe, un viss viņas romantisms ir atspoguļots viņas darbos. Dzeja Aspazijai ir vistuvākā. Dzejā viņa ieliek visu savu sirdi, visu to, kas notiek apkārt. Dzīves ritums ir tas, kas Aspazijai palīdz radīt izcilus darbus.
Aspazijas talanta plauksmi uzskatāmi apliecina viņas dzeja. Viņas darbos ieskanas spēcīgas romantisma skaņas, kas ir spilgti īpatnējs viņas dzejas ierocis. Aspazija savu popularitāti ieguva ar romantisko drāmu „Vaidelote” un lugu „Zaudētās tiesības”. Aspazijas dzejoļu krājumi tika publicēti laikā no 1897. līdz 1933. gadam. 1905. gadā revolūcijas posmā Aspazija sarakstīja vairākus iedvesmojošus dzejoļus , piemēram, „Kāds plašums”, „Brīvība”, „Memorandam” un citus. Vēl viņa ir sarakstījusi dzejoļu krājumus „Dvēseles krēsla”, „Saulains stūrītis”, „Ziedu klēpis”, „Izplesti spārni”, „Sarkanās Puķes”. Ievērojamākie viņas mūža pēdējā posma darbi ir dzejoļu krājumi „Trejkrāsaina saule”, „Asteru laikā” ,”Dvēseles ceļojums”, „Zem vakara zvaigznes”.
Viņas dvēseles lepno spītu atbalso dzejoļu krājums „Dvēseles krēsla”, stāstot par cilvēka pārdzīvojumu visdažādākajām niansēm, dzejniece māca palikt lepnam un cēlam, kā arī saglabāt spēku. Krājumā „Dvēseles krēsla” aizsākti arī bērnības atmiņu tēlojumi. Aspazijas daiļrade ir atstājusi dziļas pēdas latviešu demokrātiskās mākslas un sabiedriskās domas attīstībā. „Zaudētās tiesības”, „Sarkanās puķes”, „Saulains stūrītis”, tās ir grāmatas, kuras nosaucot latviešu lasītājam atdzīvojas priekšstats par daudzpusīgu, temperamentīgu mākslinieces personību un skarbu, lieliem vēsturiskiem notikumiem piesātinātu laikmetu, kurā darbojusies dzejniece.
…