Ievads
Pastāv dažādas atšķirības starp cilvēkiem. Katrs cilvēks ir individuāls un ārēji to var saskatīt viņa apģērbā. Šī tēma mums liekas saistoša un interesanta, jo paši esam studenti un kopjam savu ģērbšanās stilu. Kultūra dzimst līdz ar cilvēku. Izvēlētais studiju virziens postulē piederību noteiktai sociālai kopienai, kura tostarp izpaužas katra indivīda morālajās vērtībās, ārējā izskatā un dzīves uztverē. Cilvēks ar savu izskatu pauž personīgos uzskatus attiecībā uz vērtībām ģērbšanās kultūrā un dzīvi kopumā, galvenokārt vadoties pēc savām vēlmēm un vajadzībām. Tas izpaužas ārējā izskatā – izvēlētajā ģērbšanās stilā, krāsu gammās, aksesuāros, akcentos un citās raksturīgās pazīmēs, kas pasvītro mūsu EGO. Indivīdi, ar kuriem veidojam kontaktus, atspoguļo mūsu vēlmes uzturēties un kontaktēties ar kādu noteiktu sociālo slāni, grupu vai kopienu. Šāds pētījuma priekšmets ietver pārāk plašu pētāmo objektu un tēmu spektru. Lai iegūtu kvalitatīvu informāciju, mēs izvēlējāmies pētīt studentu ģērbšanās kultūru un noskaidrot, kādas kopīgas pazīmes ir raksturīgas vienas fakultātes studiju biedriem.
Ar kultūru mēs saprotam vērtību sistēmu, kuru izveido sabiedrība vai kopiena. Piederību kādai noteiktai kopienai nosaka stingri izstrādātas normas, kuras attiecīgie indivīdi apņemas ievērot, lai saglabātu sev vēlamo statusu. Nozīmīgu vietu ieņem garīgās vērtības, cilvēka mijiedarbība ar apkārtējo pasauli caur kultūras prizmu, kuras ietekmē veidojās viņa identitāte.
Pētījuma mērķis – Iegūt informāciju par indivīdu vērtībām ģērbšanās kultūrā:
• Noskaidrot kādi ģērbšanās paradumi ir raksturīgi vienas fakultātes studentiem;
• Noskaidrot indivīda motivāciju pielāgoties kādai noteiktai sabiedrības daļai vai kopienai.
Uzdevumi :
1) Veikt tiešo novērojumu;
2) Veikt fotoreportāžu;
3) Veikt padziļinātās intervijas:
• Balstoties uz novērojumiem un intervijām, izdarīt secinājumus par indivīdu vērtību sistēmu;
• Noskaidrot, vai studiju novirziena izvēle var ietekmēt indivīda vērtību sistēmu un ietekmēt ģērbšanās stilu;
• Noskaidrot, kā cilvēkus pēc ārējām pazīmēm var iedalīt noteiktās sociālajās grupās
Hipotēze – Izvēlētā fakultāte ietekmē indivīda ģērbšanās stilu.
Pētījuma objekts - Vēstures un filozofijas, Psiholoģijas, Fizikas un matemātikas, Bioloģijas, kā arī Juridisko zinību fakultāšu studenti.
Pētījuma priekšmets -Apģērba kultūra.
Problēmsituācija- Sabiedrībā valda stereotipi par dažādu profesiju pārstāvjiem, tostarp arī par viņu ģērbšanas stilu, manierēm, interesēm un pat īpatnībām. Izvēloties spilgtākos šo grupu pārstāvjus LU fakultāšu studentu vidū, mēs vēlamies noskaidrot vai stereotipi joprojām ir aktuāli un sevi attaisno.
…