Tirgū piedāvā skaisti ziedošus naktsvijoļu pušķus, bet «Sugu un biotopu» likuma 12. pants noteic, ka aizliegts plūkt īpaši aizsargājamo sugu augus, audzēt savvaļā ievāktus augus, transportēt un piedāvāt tos pārdošanai vai apmaiņai.
Īpaši aizsargājamo augu sarakstā līdztekus smaržīgajai un zaļajai naktsvijolei ir vēl 19 savvaļas orhideju sugas – dzegužpirkstīte, dzegužkurpīte, dzegužpuķe un citas. Par septiņu aizsargājamo orhideju sugu plūkšanu draud Ls 120 sods par katru eksemplāru. Nespeciālistam orhideju sugas atšķirt ir grūti, tāpēc labāk tās neplūkt. Latvijā pavisam ir 31 šīs sugas pārstāvis. Lielākā daļa orhideju ir retas vai iznīkstošas, īpaši ja tās bez vajadzības izrok pārstādīšanai dārzā. Orhidejas ir augsti specializēti organismi, kas grūti piemērojas klimata izmaiņām. 13 sugu aizsardzībai Latvijā izveidoti mikro liegumi. No sēklas dīgšanas līdz jaunā auga ziedēšanai nereti paiet 10 – 15 gadu! Liela daļa Latvijas orhideju zied arī Jelgavas rajonā – mežos un mitrās pļavās.
Latvija 1996. gadā ir ratificējusi starptautisko konvenciju «Par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām», kas noteic, ka Latvijā tiek aizsargātas visas orhideju dzimtas sugas.
Der uzmanīties, vai plūcot papardes, nav iemaldījusies kādas retas sugas lapa. Latvijā tiek aizsargātas pavisam 11 paparžu sugas. Par Brauna, daivainās vai šķēplapu cietpapardes ievākšanu būs jāšķiras no Ls 240. …