Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
21,48 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:322209
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 31.08.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 28 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  APZĪMĒJUMU SARAKSTS    5
  IEVADS    6
1.  ZINĀŠANU PĀRVALĪBA UN VIKIPĒDIJU TEHNOLOĢIJAS    9
1.1.  Zināšanu pārvaldība uzņēmumos un organizācijās    9
1.2.  Vikipēdiju tehnoloģijas un to izvēles pamatojums    10
1.3.  Vikipēdiju programmatūras izvēle    11
1.4.  Bezmaksas interneta enciklopēdija – Vikipēdija    15
1.4.1.  Lietotāju tiesību sadalījums    18
1.4.2.  Vikipēdijas lapu struktūra un tipi    19
1.4.3.  Informācijas meklēšanas iespējas vikipēdijā    23
1.4.4.  Satura strukturēšana un rakstu noformēšana    28
2.  VIKIPĒDIJAS AUGSTSKOLĀS    32
2.1.  Vikipēdiju tehnoloģiju izmantošana izglītībā    32
2.2.  Brauna Universitātes (Rodailenda, ASV) vikipēdija    34
2.3.  Oberlinas koledžas (Oberlina, ASV) vikipēdija    36
2.4.  Kalifornijas Universitātes (Santabarbara, ASV) EDKB-Wiki tīmekļa vietne    39
2.5.  Kalgari Universitātes (Kalgari, Kanāda) vikipēdija    42
2.6.  Kolumbijas Universitātes (Ņujorka, ASV) vikipēdija    44
3.  LATVIIJAS UNIVERSITĀTES EKONOMIKAS UN VADĪBAS FAKULTĀTES VIKIPĒDIJA    46
3.1.  Primārās un sekundārās informācijas iegūšana    46
3.2.  Fakultātes vikipēdijas mērķis, uzdevumi un prasības    47
3.3.  Fakultātes vikipēdijas lapu struktūra un pamatkategorijas    48
3.4.  Kategoriju izveides iespējamie risinājumi    52
3.5.  Fakultātes vikipēdijas tiesību sadalījums    54
3.6.  Studiju procesa pilnveidošana    56
  NOBEIGUMS    58
  IZMANTOTĀS LITERATŪRAS UN INFORMĀCIJAS AVOTU SARAKSTS    60
  PIELIKUMI    63
1.pielikums  Pieejamās vikipēdiju programmatūras    63
2.pielikums  Izveidotās augstskolu vikipēdijas    67
3.pielikums  Pamata informācija par katedrām    70
Darba fragmentsAizvērt

IEVADS
Ikvienai organizācijai, kura vēlas gūt panākumus, ir nepieciešama ērti izmantojama sistēma, kas palīdzētu pārvaldīt un uzkrāt informāciju un zināšanas, kā arī veicināt jaunu zināšanu iegūšanu. Ar zināšanu pārvaldības palīdzību organizācija var apkopot informāciju un zināšanas, tādā veidā nodrošinot intelektuālā kapitāla uzkrāšanu un sadarbību starp organizācijas darbiniekiem.
Arvien vairāk organizāciju sāk ieviest zināšanu pārvaldības sistēmas, kuru pamatā ir wiki (ang. val.) tehnoloģija. Tā kā latviešu valodā šāds termins bakalaura darba tapšanās brīdī vēl nepastāv, autore turpmāk tekstā šo tehnoloģiju piedāvā saukt par vikipēdiju tehnoloģijām, savukārt tīmekļa vietnes, kas veidotas izmantojot šo tehnoloģiju, par vikipēdijām.
Vikipēdiju tehnoloģijas ir paredzētas tīmekļa vietņu veidošanai, ļaujot lietotājiem kopīgi veidot tās saturu. Šobrīd viens no plašāk pazīstamākajiem šādas vietnes piemēriem ir bezmaksas interneta enciklopēdija – Vikipēdija (Wikipedia). Šī tehnoloģija ir ērti pielāgojama biznesa vajadzībām, jo:
1) pēc tehnoloģijas uzstādīšanas, tās pārvaldīšanai jāpatērē mazāk laika un resursu salīdzinājumā ar citiem zināšanu pārvaldības rīkiem;
2) tā ļauj organizācijas darbiniekiem kolektīvi darboties un dalīties zināšanās;
3) ikviens lietotājs, kuram ir iespēja piekļūt vietnei, var ne tikai ātri un ērti pievieno jaunas zināšanas, bet arī rediģēt un apspriest jau esošo zināšanu saturu.
Darbā aplūkotas vikipēdiju tehnoloģiju izmantošanas iespējas augstskolā, galveno uzsvaru liekot uz vikipēdijas izveides iespējām Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātē, lai nodrošinātu zināšanu uzkrāšanu un izmantošanu, kā arī izplatītu informāciju par fakultāti skolēniem un citiem interesentiem.
Bakalaura darba mērķis ir izpētīt vikipēdiju izmantošanas iespējas augstskolās, studentiem un pasniedzējiem noderīgu zināšanu uzkrāšanai un izmantošanai.
Lai sasniegtu bakalaura darbam izvirzīto mērķi, būtu nepieciešams:
1) izpētīt informācijas struktūru un organizāciju vikipēdijās un tās uzturēšanas procesus;
2) iepazīties ar vikipēdiju tehnoloģijām un piedāvātajām programmatūrām;
3) iepazīties ar citu augstskolu pieredzi vikipēdiju izmantošanā;
4) noskaidrot un novērtēt fakultātes studentiem nepieciešamo zināšanu un informācijas jomas, kurās būtu mērķtiecīgi lietot zināšanu uzkrāšanas rīkus;
5) formulēt fakultātes vikipēdijas mērķi, uzdevumus un prasības;
6) aprakstīt fakultātes vikipēdijas izveidošanas iespējamos projekta risinājumus;
7) izstrādāt rekomendācijas vikipēdijas lietošanai studiju procesa pilnveidošanā.
Lai sasniegtu iepriekš izvirzītos uzdevumus, izmantotas tādas pētīšanas metodes kā primārās un sekundārās informācijas iegūšana, apkopošana un analīze. Kā sekundārās informācijas avoti darba izstrādes laikā izmantoti dažādi autoru darbi, publikācijas, programmatūru apraksti, dažādu augstskolu izveidotās vikipēdijas un to apraksti.
Savukārt primārās informācijas iegūšanai izmantota studentu aptauja – nestrukturizēta intervija bez iepriekš sagatavota scenārija, lai iegūtu datus par studentiem nepieciešamo zināšanu un informāciju jomām, kurās būtu nepieciešams izmantot zināšanu uzkrāšanas rīkus.
Bakalaura darbs sastāv no trīs nodaļām:
1. nodaļā aprakstīta zināšanu pārvaldība un vikipēdiju tehnoloģijas. Nodaļas sākumā tiek aprakstīts zināšanu pārvaldības nozīmīgums uzņēmumos un organizācijās, pastāvošās problēmas un iespējamais guvums, izmantojot zināšanu pārvaldības sistēmu un tās rīkus.
Tālāk darba autore iepazīstina ar vikipēdiju tehnoloģijām un ar vikipēdiju programmatūras izvēli, piedāvājot sešus jautājumus par kuriem nepieciešams padomāt, lai noteiktu lietotāja vajadzībām atbilstošāko vikipēdiju programmatūru.
Nodaļas turpinājumā aprakstīta bezmaksas interneta enciklopēdijas – Vikipēdijas, rašanās un MediaWiki programmatūra, kas izmantota vietnes izveidošanai. Tālāk aprakstīts vikipēdijas lietotāju tiesību sadalījums, lapu struktūra un to tipi, informācijas meklēšanas iespējas, kā arī vikipēdijas satura strukturēšanas un rakstu noformēšanas iespējas.
2. nodaļā aprakstīta vikipēdiju tehnoloģiju izmantošana izglītībā, kā arī uzskaitītas vairākas augstskolu izveidotās vikipēdijas dažādās valstīs. Turpinājumā aprakstīti iespējamie augstskolu vikipēdiju izmantošanas mērķi pēc Kanādas Karaliskās militārās akadēmijas pasniedzēja Ērika Trembleja domām. Nodaļas nobeigumā izpētītas piecas izveidotās augstskolu vikipēdijas, aprakstot to izveidošanas mērķus, vietnes administrēšanu un informācijas strukturēšanu.
3. nodaļā aprakstīti Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes vikipēdijas izveidošanas iespējamie projekta risinājumi. Nodaļas sākumā aprakstīta primārās un sekundārās informācijas iegūšana par fakultātes studentiem nepieciešamo zināšanu un informācijas jomām, kurās būtu lietderīgi lietot zināšanu uzkrāšanas rīkus. Sekundārās informācijas iegūšanai izmantots Latvijas Universitātes forumu, savukārt primārās informācijas iegūšanai veikta studentu aptauja.
Tālāk aprakstīts fakultātes vikipēdijas izveides mērķis, uzdevumi un svarīgākās prasības vikipēdijas programmatūrai. Vikipēdijas izveidei izvēlēta MediaWiki programmatūra, kā arī aprakstītas sistēmas minimālās prasības, lai uzstādītu nelielu serveri.
Autore apraksta arī iespējamos projekta risinājumus vikipēdijas lapu izveidē. Fakultātes vikipēdijas sākuma izveides stadijā autore piedāvā izveidot sešas pamatkategorijas, aprakstot kategoriju izveides iespējamos risinājumus. Nodaļas turpinājumā piedāvāts iespējamais fakultātes vikipēdijas lietotāju tiesību sadalījums, aprakstot četras lietotāju grupas un to pieejamās funkcijas. Nodaļas nobeigumā darba autore piedāvā vairākus risinājumus studiju procesa pilnveidošanā.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties