Darbs izstrādāts, pamatojoties uz pieejamo literatūra, interneta resursiem, LR normatīvajiem aktiem un citiem normatīvajiem dokumentiem, kā arī banku nepublicētajiem materiāliem.
Vērtspapīru tirgus galvenais pamats ir vērtspapīrs, tāpēc darba sākumā ir dota salīdzinoša vērtspapīru definīcija. Aprakstot vērtspapīru tirgu, ir izvērtēti gan tā instrumenti, gan galvenie dalībnieki. Tā kā bakalaura darbs ir par vērtspapīru tirgu privātbankās, tika aprakstītas trīs izvēlēto banku – Parex bankas, Hansabankas un SEB Unibankas – darbība kopumā.
Katra banka piedāvā savu klāstu vērtspapīru tirgū, bet pašos pamatos to piedāvājums ir līdzīgs. Ir apskatīti galvenie finanšu instrumenti un darījumi, to piedāvātās iespējas katrā bankā. Tā kā vērtspapīru tirgus svarīgs stūrakmens ir tieši pareizi uzsākts process un informācija, tad varēja izvirzīt vairākus galvenos pamatprincipus, veicot aktivitātes vērtspapīru tirgū:
1.Izstrādāt konkrētu plānu. Nav jēgas haotiski pirkt vai pārdot. Jābūt konkrētam mērķim, savādāk tas atnesīs tikai zaudējumus.
2.Jābūt pārliecinātam par savas izvēlēs pareizību. Tirgus dalībniekiem, pat profesionāļiem, ir grūti paredzēt tirgus virzību. Ja nav pietiekamas informācijas vai pamatojuma pirkt vai pārdot vērtspapīrus, labāk to nedarīt šādā brīdī.
3.Jāseko līdzi tirgus tendencēm. Jāzina, kas notiek ar investīcijām, pat ja pats ar tām neveicat darījumus, bet to dara starpnieks.
Galvenie secinājumi:
1.Visas trīs bankas piedāvā līdzīgu piedāvājumu klāstu darījumiem vērtspapīru tirgū. Nevar izvirzīt kādu banku par labāku vai sliktāku, to var izvērtēt tikai klients, kas sāk darboties vērtspapīru tirgū.
2.Salīdzinot vērtspapīru konta atvēršanas izmaksas, autors secina, ka visizdevīgāk atvērt kontu ir Parex bankā, jo tas ir bez maksas. Gan Hansabankā, gan SEB Unibankā ir jāmaksā par vērtspapīru konta atvēršanu. SEB Unibanka gan piedāvā, ka izdevīgi var atvērt kontu Ibankā – bezmaksas.
3.Obligācijas tiek uzskatītas par vienu no drošākajiem parāda vērtspapīriem to likviditātes un zemā riska līmeņa dēļ. Visas aplūkotās bankas darījumus ar obligācijām piedāvā personām, kas vēlas zemu riska līmeni. Savukārt drošākiem klientiem, kas ir gatavi uzņemties risku, lai, iespējams, gūtu lielāku peļņu, bankas piedāvā darījumus ar akcijām.…