Lai cik apdāvināts un zinošs būtu uzņēmuma vadītājs, daudz vairāk viņš var paveikt aizrautīgas komandas darbā, jo sena paruna māca, ka tad, ja jārod risinājums, divas galvas ir labāk nekā viena.
Lai veidotos saliedēts komandas darbs, panākumu gūšanai nepieciešama iniciatīva, sadarbība, sava darba veiksmīga organizēšana. Taču izpratne par šo jēdzienu saturu ir ļoti dažāda.
Veiksmīgai uzņēmuma darbības nodrošināšanai ir ļoti liela loma pašam uzņēmuma vadītājam. Lai uzņēmums sekmīgi pastāvētu, vadītājam periodiski ir jāpārvērtē un jāmaina savi mērķi atbilstoši izmaiņām ārējā vidē un pašā organizācijā. Viņam ir labi jāpārzina savs personāls, lai apzinātos un varētu pareizi izmantot viņu pastāvīgi mainošās spējas un vēlmes. Jāņem vērā, ka padotie ar laiku attīsta kā savu individuālo, tā arī grupveida pieeju darbam un attiecīgi maina savu izturēšanos – sadzīves normas, ierašas, uzskatus u.tml. Vadītājs var lietot kādu noteiktu vadības stilu, bet attiecībās ar padotajiem, nākas to nomainīt.
Tā kā uzņēmējdarbība var būt mainīga vispārējos nosacījumos, vadītājam ir jāanalizē dažādas ārējās vides pārmaiņas un jānosaka, kā šīs izmaiņas ietekmēs uzņēmuma iekšējo vidi tuvākajā un tālākajā nākotnē. Uzņēmumu vadītājiem ir jānoskaidro savas iespējas ietekmēt tieši ietekmējošo ārējo vidi, kā arī prognozēt netieši ietekmējošās ārējās vides izmaiņas un to ietekmi uz uzņēmuma darbību nākotnē.
Es šo tematu izvēlējos tādēļ, ka aktuāli ir izzināt vadītāja iespējas un pielietojamās metodes komandas darba veidošanā, lai gūtu iespējami labākus uzņēmuma darba rezultātus. Vislabāko līdzekli riska un neveiksmju mazināšanai ir ieteicis Ērvings Fišers: “Jo vairāk zini, jo mazāk riskē ”. Tātad risku var mazināt apgūstot pilnīgākas zināšanas
1.Vadītājs un vadīšana
Optimālu attiecību nodibināšana starp vadītāju un padotajiem, ir viena no svarīgākajām sociāli psiholoģiskajām problēmām, kas lielā mērā veido vadīšanas procesu rezultātus. Ir konstatēts, ka pretrunas, kuras rodas darbinieku saskarsmes procesā, rada darba ražīguma samazināšanos vismaz par 30%. Savukārt, - personāla motivācija optimālu savstarpējo attiecību apstākļos to palielina par apmēram tādu pat procentu.…