Sabiedrības ekonomiskā dzīve, kas izpaužas dažādos uzņēmējdarbības un saimniekošanas modeļos, savā evolūcijā ir izgājusi sarežģītu attīstības ceļu, nonākot post industriālās tirgus ekonomikas stadijā, kas raksturojas ne tikai ar augstu ražošanas un patēriņa līmeni, bet arī ar izteiktām ekonomikas internacionalizācijas un globalizācijas tendencēm. Līdz ar noteiktiem procesiem ekonomikas attīstībā notikusi arī grāmatvedības sistēmu pilnveidošanās un to funkciju paplašināšanās. No vienkāršas saimniecisko operāciju uzskaites un apkopošanas tā laika gaitā attīstījusies par komplicētu datu fiksācijas, glabāšanas, apstrādes un analīzes kompleksu, kas darbojas pēc noteiktiem principiem uz stingra metodoloģiskā pamata. Dažādās zemēs atšķirīgā grāmatvedības sistēmu attīstības prakse tiek tuvināta ar standartizācijas un harmonizācijas starpniecību. Zinātnieku un nozaru speciālistu teorētiskās un praktiskās izstrādes sniedz arvien jaunas iespējas grāmatvedības datu un uz tiem pamatoto analīžu rezultātu izmantošanai visdažādākajiem mērķiem ļoti plašam un daudzveidīgam potenciālo lietotāju lokam.
Mūsdienu ekonomikā darbojas plašs ekonomisko subjektu grupu loks: īpašnieki, kreditori, vadītāji, piegādātāji un pircēji, valsts institūciju darbinieki, kur katram ir atšķirīgas intereses uzņēmuma saimnieciskās darbības rezultātos. Tātad, uzņēmuma finansiālās darbības analīze, kas pēc savas būtības ir daudzšķautņaina un, kuras iegūtie rezultāti ir dažādi interpretējami, kalpo kā nozīmīgs informācijas avots dažādu vadības, saimnieciskās darbības, investīciju un administratīvo lēmumu pieņemšanai. Tāpēc, svarīgi ir apzināties, ko un kādā veidā uzskaita un atspoguļo tā vai cita grāmatvedības sistēma, pēc kādiem principiem un algoritmiem tiek veikta sākotnējo datu apstrāde un kā tiek iegūti rezultējošie rādītāji, kas pakļaujas noteiktam interpretācijas procesam pirms noteiktu lēmumu pieņemšanas.
Pastāv atšķirīgas grāmatvedības sistēmas ar dažādām informācijas atspoguļošanas pieejām, kas kopumā atspoguļojas uzņēmumu finanšu pārskatos, kuru neatņemama sastāvdaļa ir bilance, peļņas vai zaudējumu aprēķins, naudas plūsmas pārskats un paskaidrojošie pielikumi, kā arī vadības ziņojums, kas atspoguļo grāmatvedības praksi. Tieši minētajos dokumentos saturošo informāciju pamatā izmanto uzņēmumu finanšu stāvokļa novērtēšanai, pielietojot dažādus analīzes modeļus, atbilstoši pārskatu lietotāju grupu darbības specifikai un interesēm.…