SECINĀJUMI UN PRIEKŠLIKUMI
Izanalizējot pieejamo speciālo literatūru un avotus par korporatīvās sociālās atbildības teorētiskajiem aspektiem un praktisko pieredzi, kā ar empīriskā pētījuma datu analīzes rezultātā autore nonāca pie vairākiem secinājumiem un priekšlikumiem.
Secinājumi
Pēc Eiropas Savienības Komisijas definīcijas KSA ir koncepts ar ko raksturo brīvprātīgu uzņēmuma rīcību integrēt sociālās un vides intereses savās biznesa darbībās.
KSA koncepcija nav atdalāma no ‘’biznesa ētikas’’ un ‘’ilgtspējīgas attīstības’’ jēdzieniem, kā arī ļoti būtiski ir izcelt uzņēmēju brīvprātīgu rīcību, īstenojot KSA stratēģiju savā uzņēmējdarbībā. Sociālā atbildība attiecās uz tagadni un nākotni, jo korporāciju darbība tiešā veidā ietekmē sabiedrību un vidi apkārt, un jebkāds kaitējums šodien ietekmēs sociālos faktorus nākotnē.
KSA teorijas pamatā ir četri atbildības veidi: ekonomiskā, juridiskā, ētiskā un filantropiskā atbildība, kura var izpausties trīs dažādās dimensijās: ekonomisko dimensiju (efektivitāte un rentabilitāte), sociālo dimensiju (atbildība pret sabiedrību un citām ieinteresētām pusēm) un vides dimensiju (atbildība par apkārtējo vidi).
KSA stratēģijas īstenošana var radīt labumu gan sabiedrībai, gan pašam uzņēmumam. Sabiedrība jutīs apmierinātību par uzņēmuma darbību, jo tā ir saskaņā ar patērētāja, darbinieku un akcionāru vērtībām un vajadzībām. Savukārt uzņēmums uzlabo savu tēlu, iegūst labu reputāciju, lojālus darbiniekus un klientus.
Zinātniskajā literatūrā ir atrodami ļoti atšķirīgi viedokļi par KSA. Ir autori, kas uzskata, ka uzņēmuma vienīgā sociālā atbildība ir radīt peļņu akcionāriem un radīt nodarbinātību. Citi autori uzskata, ka uzņēmumam jāizturas atbildīgi pret darbiniekiem, vidi, jāiegulda resursi sabiedrības labklājības un dzīves kvalitātes uzlabošanai, un jāpiedāvā labas kvalitātes produkti un preces.
Mūsdienās KSA jautājums kļūst ar vien aktuālāks un sabiedrība kļūst prasīgāka pret uzņēmumu Uzņēmumiem, kas vēlēsies palikt konkurētspējīgi, būs jāpielāgojas un jāatrod abpusēji izdevīgi risinājumi, lai apmierinātu visu ieinteresēto pušu vajadzības un intereses.…