SECINĀJUMI
1. Globālo tendenču radītie riski noliek izglītības sistēmu pārmaiņu priekšā: tiek pārskatīts skolēnam izglītības iestādē apgūstamo zināšanu un prasmju kopums, globālā mērogā tiek izstrādāti jauni izglītības standarti, kā arī pārskatīta mācību procesa organizēšana izglītības iestādēs.
2. Kompetence izglītības kontekstā tiek definēta kā indivīda spēja kompleksi lietot zināšanas, prasmes un paust attieksmes, risinot problēmas mainīgās reālās dzīves situācijās, kā arī veikt pašvirzītu iekļaušanos mūžizglītības procesos. Tā ir spēja adekvāti lietot mācīšanās rezultātu noteiktā kontekstā (izglītības, darba, personiskā vai sabiedriski politiskā).
3. Somija, izstrādājot pamatkompetenču rāmja ietvaru, balstījās uz Eiropas Savienības līmenī definēto pamatkompetenču rāmja ietvaru, pielāgojot to aktuālajai sociālekonomiskajai situācijai un valsts mērogā definētajām izglītības vērtībām.
4. Somijas izglītības plānotāji izvēlas alternatīvas izglītības politikas veidošanu, kurā tiek iekļautas skolu pašnoteikšanās iespējas, individuālu mācību programmu izstrāde balstoties uz reģionālām vajadzībām, tiek aktualizēts kreatīvs mācīšanās process, kura mērķis ir izkopt izglītojamā talantus, paredzot individuālu pieeju, kā arī skolu reitinga neesamība, uzticoties izglītības iestāžu pedagogu un administrācijas pārstāvju profesionalitātei.
5. Somijas izglītības politikas galvenais mērķis ir nodrošināt visiem pilsoņiem vienlīdzīgas iespējas iegūt izglītību, neatkarīgi no vecuma, dzīves vietas, finansiālās situācijas, vecuma vai dzimtās valodas. Izglītība tiek uzskatīta par fundamentālu pilsoņu tiesību izpausmes formu. Ikvienam tiek nodrošināta piekļuve bezmaksas pamatizglītības apguvei.
…