Visas demokrātiskās valstīs kopā ar centrālās varas un pārvaldes institūcijām darbojas arī pašvaldības, kuras tiek uzskatītas par demokrātiskās iekārtas pamatu. Pašvaldības attīstība ir cieši saistīta ar valsts tautsaimniecību, jo tās ir tautsaimniecības nacionālā ienākuma daļas patērētājas.
Pašvaldības sociāli ekonomiskā bāze ir svarīgs nosacījums pašvaldības darbībai. Ir trīs pazīmes, kuras apliecina reālas pašvaldības esamību: teritorija, kurās administratīvās robežās pašvaldība realizē savas funkcijas un šīs teritorijas iedzīvotāji; īpašums, kuru pārvalda un apsaimnieko pašvaldība; pašvaldības finanses, kuru lielāko daļu veido pašvaldības budžets.
Ar budžetu saistītie jautājumi izraisa diskusijas gan presē, gan televīzijā, taču īpašuma un teritorijas jautājumi reti sastopami ne tikai masu medijos, informāciju par to ir grūti atrast pat speciālajā literatūrā. Tāpēc pašvaldības ekonomiskā pamata veidošana, piešķirto funkciju apjoms un to finansēšana gan no valsts budžeta, gan no pašvaldības esošiem finansu resursiem, kā arī pašvaldības īpašuma loma pašvaldības administratīvo teritoriju apsaimniekošanā kļuva par pamatu šī bakalaura darba tēmas izvēlei.
Bakalaura darba mērķis ir sniegt Rēzeknes pilsētas pašvaldības ekonomisko raksturojumu, noskaidrot pašvaldības darbību reglamentējošo likumdošanu. Bakalaura darbam izvirzīto mērķu sasniegšanai ir jāatrisina sekojošus uzdevumus:
1.izanalizēt pašvaldības darbības juridisko bāzi;
2.novērtēt teritoriju un iedzīvotāju nozīmi pašvaldības funkcionēšanā un raksturot Rēzeknes pilsētas pašvaldības teritorijas un sociālās infrastruktūras stāvokli;
3.izpētīt pašvaldības īpašumu lomu un noteikt Rēzeknes pilsētas pašvaldības īpašumu un to apsaimniekošanu;
4.izpētīt pašvaldības lomu uzņēmējdarbības veicināšanā savā teritorijā;
5.noteikt pašvaldību finanšu nozīmi un izpētīt Rēzeknes pilsētas pašvaldības budžeta ieņēmumu un izdevumu daļas.
Darba izstrādes gaitā paredzēts izdarīt attiecīgus secinājumus un izvirzīt dažus priekšlikumus Latvijas pašvaldību darbības pilnveidošanai.
Par pētījuma avotiem tika izmantoti LR likumi un citi normatīvie akti, statistiskie dati, periodiskie izdevumi, kā arī Rēzeknes pilsētas pašvaldības nepublicētie materiāli. Bakalaura darbā attēli un tabulas tika izveidoti, pamatojoties uz Rēzeknes pilsētas pašvaldības materiāliem un LR statistiskiem izdevumiem. …