Diplomdarbā tiks aplūkoti preču zīmju reģistrācijas tiesiskie pamati gan nacionālajā, gan starptautiskajā jomā, ietverot arī ar Eiropas Kopienas preču zīmju reģistrāciju saistītos jautājumus. Tā kā paši esam salīdzinoši nesen iestājušies Eiropas Savienībā svarīgi ir aplūkot arī Eiropas Kopienas preču zīmju reģistrācijas īpatnības.
Tēmas aktualitāte. Minētās tēmas aktualitāti nosaka tas, ka Latvijas Republika ir nesen iestājusies Eiropas Savienībā, un līdz ar to Latvijas teritorijā saistošas ir normas, kas regulē ne tikai nacionālo preču zīmju reģistrācijas kārtību, bet arī normas, kas regulē starptautisko un Eiropas Kopienas preču zīmi. Kas nozīmē, ka Latvijai saistoši starptautiskie un ar Eiropas kopienas preču zīmes aizsardzību saistītie normatīvie akti.
Ar katru gadu palielinās preču zīmju pieteikumi reģistrācijai. Savukārt preču zīmju reģistrācijas no 2004.gada ir samazinājušās. Šī tendence samazināties sākusies līdz ar Latvijas pievienošanos ES.
Sabiedrībā un masu saziņas līdzekļos, dažādās diskusijās arvien biežāk aktualizējās intelektuālā īpašuma jautājumi, arī preču zīmju aizsardzības nodrošināšana un cīņa ar preču zīmju viltotājiem, kā rezultātā problēmām, kas saistītas ar preču zīmēm, tiek piešķirta aizvien lielāka nozīme. Preču zīmju aizsardzības nodrošināšana ir svarīgs faktors Latvijas pašreizējo un turpmāko biznesa attiecību veidošanai un starpvalstu uzņēmēju sadarbībai, kā arī ārvalstu investīciju piesaistīšanai. Tādēļ ir svarīgi palielināt izpratni par intelektuālā īpašuma, to skaitā tā nozīmīgākās daļas - preču zīmju aizsardzības - nozīmi. Latvijā būtiski sabiedrībai skaidrot par preču zīmes aizsardzību, tās nozīmīgumu un cīņu pret preču zīmju nelikumīgu izmantošanu, jo preču zīmes pienācīga un tiesiska izmantošana dod ne tikai ienākumus tās likumīgajiem īpašniekiem, bet arī valstij un attiecīgi kalpo sabiedrībai.
Tēma izvēlēta, lai rastu iespējamos risinājumus par reālo preču zīmju īpašnieku tiesību aizsardzības apjomu Latvijas Republikā un ārpus tās.
Diplomdarba mērķis ir analizēt preču zīmju reģistrācijas gaitu gan nacionālajā, gan starptautiskajā līmenī, kā arī papildus Eiropas Kopienas līmenī, atspoguļojot gan preču zīmju problēmu jautājumus gan atšķirības aizsardzības jomā.
Metodes. Dotā mērķa sasniegšanai tiks izmantotas sekojošas metodes: vēsturiskā, salīdzinošā, analītiskā un pētnieciskā.
Diplomdarba uzdevumi ir atklāt tiesiskos pamatus reģistrējot preču zīmes, apzināt galvenās tendences, kā arī vispārēja rakstura norādes, kas ļautu analoģiskas nacionālās likumdošanas normas atbilstoši piemērot starptautiski izveidotajai izpratnei un praksei.…