SECINĀJUMI UN PRIEKŠLIKUMI
Sadarbība un saskarsme ir nozīmīgs cilvēka funkcionēšanas elements. Sadarbības funkcionēšanas galvenās iezīmes ir prasme un spēja ieklausīties līdzcilvēkos, spēja un prasme sadarboties ar citiem cilvēkiem kopīgu mērķu sasniegšanai.
Pasaules prakse ir pierādījusi policijas un sabiedrības kopīgi īstenotu likumpārkāpumu novēršanu kopīgā sadarbībā, un šādas sadarbības rezultāti ir augstu novērtējami. Veiksmīga sadarbības realizācija ir valsts kopējās sabiedriskās drošības, kā arī resursu taupīšanas pamats. Taču šādi panākumi iespējami tikai tad, ja policijas un sabiedrības sadarbības pasākumu mērķi ir skaidri, precīzi un konkrēti formulēti.
Ir jāveic korekcijas mūsdienu apstākļiem atbilstošas normas par policijas sadarbību ar sabiedrību un citām publiskās varas institūcijām:
1. Likuma „Par policiju” preambulā deklarēts, ka likums regulē policijas vietu valsts pārvaldes un pašvaldības iestāžu sistēmā, policijas struktūru un kompetenci, tomēr šādu normu kopš 2006.gada 1.oktobra likumā vairs nav.
2. Nav izstrādāta un pieņemta Valsts policijas stratēģija noturīga un stabila ilgtermiņa sadarbības procesa ar sabiedrību attīstībai, mērķtiecīgas programmas policijas tēla veidošanai.
3. Informācijas trūkums iedzīvotājiem par policijas darbību, tās kompetenci, uzdevumiem, pienākumiem, struktūrvienībām un darbības vērtēšanas kritērijiem.
4. Informācijas atklātības likums nosaka, ka Valsts policijai jānodrošina, lai sabiedrībai būtu pieejama informācija, un tas turpmāk pozitīvi mijiedarbosies savstarpējo attiecību procesā, kas liecinās par labu pārvaldības principa ievērošanai un demokrātiskas iekārtas principa ievērošanai. Lai nodrošinātu policijas darba kvalitāti atbilstoši demokrātiskas un tiesiskas valsts standartiem, Valsts policijai jāievieš sabiedrībai saprotami policijas darba vērtēšanas kritēriji. Policijas darba vērtējums jānodod sabiedrībai (Valsts policijas, tās reģiona pārvalžu un iecirkņu publiskie pārskati un mājas lapas).
…