Šajā darbā tiek apskatīta un analizēta uzņēmuma, kas sniedz autopārvadājumu pakalpojumus, darbība ar šiem darījumiem saistītā pievienotās vērtības nodokļa uzskaite. PVN tiek uzskatīts par sarežģītāko Latvijas nodokli: to maksā visi, bet norēķinam ar budžetu tas tiek pārrēķināts katru mēnesi, ievērojot dažādus normatīvo aktu noteikumus un aizpildot deklarāciju un virkni tās pielikumu. Pievienotās vērtības nodoklis darījumos ar kokmateriāliem ir aktuāla tēma, jo samērā daudzas uzņēmējsabiedrības nodarbojas ar šo nozari. Daļai uzņēmumu kokmateriālu pirkšana, pārdošana, pārstrāde, transportēšana un mežistrāde ir galvenā vai pat vienīgā saimnieciskās darbības nozare. Darījumi ar kokmateriāliem ir īpaši izcelti likumā “Par pievienotās vērtības nodokli”, tiem ir īpaši noteikumi un prasības atspoguļojot grāmatvedībā.
Saskaņā ar Centrālā statiskas biroja definīcijām , SIA “R***ra” veic:
- komercpārvadājumus – preču pārvadājumus trešo personu vārdā;
- eksporta pārvadājumus - preču pārvadājumi starp iekraušanas vietu Latvijā un izkraušanas vietu citā valstī;
- pārvadājumus starptautiskā satiksmē – pārvadājumi starp diviem punktiem (iekraušanas un izkraušanas), kuri atrodas divās dažādās valstīs, no kurām viena ir šī valsts. Tie var ietvert arī tranzītu caur vienu vai vairākām citām valstīm.
Saskaņā ar MK noteikumiem Nr. 50 Kārtība, kādā izsniedzami pasažieru un kravas autopārvadājumu profesionālās kompetences sertifikāti (2006.gada 4.aprīlī) licenci pasažieru un kravu vietējiem autopārvadājumiem var saņemt tikai persona, kurai ir profesionālās kompetences sertifikāts konkrētajā autopārvadājumu jomā.
Kvalifikācijas darba mērķis ir izvērtēt pievienotās vērtības nodokļa un priekšnodokļa uzskaites kārtību SIA “R***ra”.
Mērķa sasniegšanai nepieciešams veikt šādus uzdevumus:
1) izstudēt pieejamos literatūras avotus par pievienotās vērtības nodokli un tā uzskaiti dažādos darījumos;
2) aprakstīt no normatīvajiem aktiem iegūto informāciju par PVN;
3) izpētīt, kā PVN un priekšnodokļa uzskaite tiek atspoguļota uzņēmuma grāmatvedībā;
4) analizēt aprēķinātā PVN un priekšnodokļa norēķinu stāvokli ar budžetu, izvērtēt uzskaites plusus un mīnusus;
5) apkopot un noformulēt radušos secinājumus un sniegt priekšlikumus.
Pētījumu metodes: aprakstošā; iegūtos rezultātus grupēju tabulās .
Lai sasniegtu darba mērķi, studēju literatūru, likumus un normatīvos aktus. Iepazinos ar pievienotās vērtības nodokļa uzskaiti SIA ”R***ra” grāmatvedībā.
Pētījumā lietoti normatīvie akti, kas spēkā 2006.gadā. Piemēru ilustrēšanai izmantoti SIA “R***ra” grāmatvedības dati par 2006.gadu, finanšu analīzei – 2005. un 2006.gada pārskata dati.…