SECINĀJUMI
Mutes dobuma higiēna ir ļoti svarīga katram cilvēkam no pašas bērnības. Pareizi un regulāri veicot mutes dobuma higiēnu, cilvēks tiek pasargāts no daudzu slimību attīstības riska, piemēram, no nepatīkamās elpas, kariesa, kā arī no periodonta slimībām. Pie zobārsta jādodas ne tikai tad, kad sāp zobi, — uzmanība jāpievērš arī profilaksei, lietojot zobu jutībai un formai piemērotu zobu birsti un zobu pastu, kā arī pāris reižu gadā jāapmeklē zobu higiēnists.
Izvirzītais bakalaura darba mērķis - noskaidrot periodonta slimību profilakses pasākumu pielietošanu pacientu vidū ir sasniegts, un izvirzītie uzdevumi izpildīti. Apkopojot veiktā pētījuma rezultātus, tika iegūts apstiprinājums bakalaura darbā izvirzītajai hipotēzei, ka periodonta slimības profilakses pasākumu pielietošana pacientu vidū nav pietiekoša.
Apkopojot pētījuma rezultātus, izdarīti šādi secinājumi:
Aptaujas rezultāti liecina, ka respondenti zina, kādus profilakses pasākumus nepieciešams ievērot, bet profilaktiskās apskates veic tikai 7 (7%) respondenti. Zobārstu un zobu higiēnistu, galvenokārt, apmeklē tikai gadījumos, kad viņiem jau ir radušās nopietnas mutes dobuma problēmas. Kā galveno iemeslu zobārsta neapmeklēšanai respondenti min finanšu līdzekļu trūkumu.
Respondenti bija labi informēti par periodonta slimību simptomiem un profilaksi. Viņi zina, ka ir svarīgi noņemt zobakmeni un zobu aplikumu, bet tai pašā laikā 36 (36%) respondentu nevarēja atbildēt, kas notiks, ja zobakmeni nenoņems, kā arī 77 (77%) respondenti atzīmē, ka nezina vai atšķirība zobu tīrīšanā zobu protēžu esamības gadījumā pastāv. Tikai puse respondentu uzskata, ka ja zobakmeņi nav noņemti var rasties smaganu iekaisums un smaganu asiņošana. Lielāka daļa 68 (61%) respondentu nezina, kad periodonta slimības profilakse ir ļoti svarīga.
Mūsdienās ir vairākas papildus mutes kopšanas līdzekļu grupas, kas palīdz sasniegt optimālo mutes tīrības līmeni. Diemžēl mutes dobuma kopšanai tikai trešdaļa respondentu, izņemot zobu pastu, izmanto papildus mutes kopšanas līdzekļus - skalošanas līdzekļus un zobu diegu. Tikai 18 (18%) respondenti maina zobu birsti katrus 2 – 3 mēnešus, bet 40 (40%) respondenti 1 reizi gadā.
Puse no respondenti, galvenokārt, izmanto informāciju iegūtu avīzes, žurnālos, reklāmās un internetā, kā arī no radiniekiem.. Gandrīz trešdaļa 27 (27%) respondentu neinteresējas par jaunumiem mutes dobuma kopšanai. Tikai 21 (21%) respondents konsultācijas ar ārstniecības personām.
Rezultāti nav vispārināmi nelielas respondentu izlases dēļ.
…