NOBEIGUMS
Latvijas Republikā ir pieņemti tiesiskā regulējuma grozījumi: likumā "Par policiju”, Civilprocesa likumā, Bērnu tiesību aizsardzības likumā , Bāriņtiesu likumā, Krimināllikumā, lai nodrošinātu efektīgākus pagaidu aizsardzības pret vardarbību pasākumus.
Kopš 2014. gada 31. marta CPL tika veikti grozījum, iekļaujot tajā 30.5 nodaļu “Pagaidu aizsardzība pret vardarbību”. CPL 30.5 nodaļas "Par pagaidu aizsardzību pret vardarbību" normas ir tulkojamas, ievērojot to pieņemšanas mērķi – nodrošināt vardarbībā cietušās personas aizsardzību pret vardarbību nekavējoties.
Darba izstrādes laikā tika izpētīta un apkopota informācija par pagaidu aizsardzību pret vardarbību, sekmīgi sasniedzot izvirzīto mērķi, uzdevumus un izdarot savus secinājumus.
Ģimene ir pamatvērtība, kuras drošība ir jāsargā, mājas ir vieta, kur ikvienam jājūtas droši. Cieša un koordinēta sadarbība starp iesaistītajām institūcijām: VP, tiesu un bāriņtiesu, kopīgiem spēkiem jāsniedz atbalsts, lai tas būtu efektīgs, jēgpilns un dotu drošības sajūtu vardarbībā cietušajiem. Vardarbības rezultātā var rasties fizisks, seksuāls, emocionāls, psiholoģisks, ekonomisks kaitējums. No vardarbības cietušajām sievietēm un no vardarbības ģimenē cietušām personām, it īpaši bērniem, bieži ir vajadzīgs īpašs atbalsts un aizsardzība, jo šāda veida vardarbība ir saistīta ar paaugstinātu sekundāras un atkārtotas viktimizācijas, iebiedēšanas un atriebības risku.
Izvērtējot statistikas datus personas, kuras visbiežāk jāaizsargā no vardarbības ģimenē, ir sievietes, pret kurām vērsušies vīri vai kopdzīvotāji. Vidēji gadā policija reģistrē 8000 konfliktus ģimenē, taču tas nenozīmē, ka visos konfliktos izmantota vardarbība. Neskatoties uz to, ka ārkārtējās situācijas laikā ir palielinājies izsaukumu skaits uz ģimenes konfliktiem, policijas lēmumu skaits par nošķiršanu vidēji palicis nemainīgs – 2 nošķiršanas dienā.
Līdz šim spēkā esošā likuma redakcija paredzēja, ka pieteikumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību iesniedz tiesai pēc aizskāruma nodarīšanas vietas. Turpmāk vardarbībā cietušās personas varēs iesniegt pēc pieteicēja atrašanās vietas, ja tas būs ērtāk.
…