SECINĀJUMI UN PRIEKŠLIKUMI
Normatīvajos aktos nav noteikts jēdziens “Valsts robežas nelikumīga šķērsošana”. Valsts robežsardzes kompetenci un amatpersonu rīcību, konstatējot nelikumīgas valsts robežas šķērsošanas pazīmes nosaka Valsts robežsardzes iekšējie normatīvie akti, Latvijas Republikas normatīvie akti un ES likumdošana.
LAPK veiktās izmaiņas - izslēgta 117.1 panta septīto, astoto un devīto daļu un tajās paredzētā atbildība ietverta LAPK 194.1pantā, izsakot to jaunā redakcijā un nosakot administratīvo atbildību par valsts robežas drošību reglamentējošo noteikumu pārkāpšanu, tai skaitā par : valsts robežas joslas, pierobežas joslas, pierobežas vai robežšķērsošanas vietas režīma pārkāpšanu un valsts robežas tīšu nelikumīgu šķērsošanu tika veiktas ar mērķi palielināt sodus par valsts robežas tīšu nelikumīgu šķērsošanu (nosakot kriminālatbildību), - veiktas ar mērķi samazināt valsts robežas tīšas nelikumīgas šķērsošanas tendences, nosakot bargākus sodus par minēto pārkāpumu.
Autors secina, ka bieži vien ir sarežģīti pierādīt tīšu nelikumīgu valsts robežas šķērsošanu. Tas saistīts ar to, ka atbilstoši nevainīguma prezumpcijai ir jāpierāda, ka pārkāpējs ir saistīts ar administratīvo pārkāpumu. Iespējams, palielinot Valsts robežsardzes amatpersonu kompetences, būtu iespējams situāciju uzlabot.
Autors secina, ka izmaiņas likumdošanā uz šodienu nestrādā kā pārkāpējus apturošs mehānisms, kaut arī pēc izmaiņām likumdošanā par valsts robežas tīšu nelikumīgu šķērsošanu tiek piemēroti bargāki sodi.
Autors secina, ka patvēruma meklētāju nelikumīgas robežas šķērsošanas problēma ir aktuāla un pastāv. Pārkāpējiem Valsts robežsardzes amatpersonas piemēro sodus. Tomēr praksē redzams, ka tiesas, pamatojoties uz Eiropas Savienības likumdošanu, šo pārkāpumu atzīst par maznozīmīgu.
Valsts robežsardzes iekšējie normatīvie akti nosaka, ka RSN norīkojuma vecākais būtība strādā kā tiesu eksperts. Tā kā viņam nav atbilstošas kvalifikācijas un tiesu eksperta sertifikāta, tad nav iespējams nodrošināt profesionālu pierādījumu savākšanas procesu un savākto pierādījumu kvalitāti, līdz ar to savāktie pierādījumi var tikt apstrīdēti tiesā un tiesa var tos neatzīt.
…