Nodokļiem ir liela nozīmē valsts budžetā, jo tie ir valsts budžeta lielākais ienākuma avots un sedz valsts budžeta izdevumus. Taču tie arī ietekmē iedzīvotāju dzīves līmeni, samazinot iedzīvotāju ienākumus. To aktualitāti pamato tas, ka šis jautājums skar ikvienu valsts indivīdu no nodokļu maksāšanas sākšanas līdz pat mūža nogalei.
Cilvēku uztrauc tas, lai viņi varētu justies sociāli droši un aizsargāti, viņiem rūp valsts ieguldījums iedzīvotāju dzīves līmeņa attīstībā. Taču ir svarīgi apzināties, ka šīs ekonomiskās situācijas uzlabošana un attīstība nav atkarīga tikai no valsts. Nozīmīgs ir arī katra indivīda sniegums valstij kopumā, kas izpaužas kā līdzdalība ekonomikā – nodarbinātībā, godīgā nodokļu maksāšanā.
Šie jautājumi ietekmē ekonomisko attīstību valstī. To mērķtiecīga, saprotama un godīga risināšana veicinātu sabiedrības dzīves līmeņa uzlabošanos un cilvēku iesaistīšanos ekonomiskajā dzīvē, kas ir pamatā ekonomiskajai attīstībai.
Pētījuma problēmsituācija
Vidējais algu līmenis, minimālā alga un iztikas minimums ir daži no faktoriem, kuri raksturo iedzīvotāju dzīves līmeni. To tendences nosaka iedzīvotāju dzīves līmeņa izmaiņas uz labo vai slikto pusi. Tāpat arī nodokļi un to izmaiņas samazina vai palielina iedzīvotāju ieņēmumus, kas ir gandrīz vienīgais iztikas avots Latvijā.
Kā liecina Centrālas statistikas pārvaldes dati, iedzīvotāju ienākumi palielinās lēni un laika periodā no 2000. – 20004. gadam vidējā neto alga ir palielinājusies par 39,4%, turpretī iztikas minimums šajā laika periodā ir palielinājies par 18%. It kā vajadzētu domāt, ka tas tikai palielina iedzīvotāju dzīves līmeni, bet Latvijā ir daudz tādu iedzīvotāju, kuru bruto alga sastāda tikai minimālo algu, kas ir 80 Ls, bet pēc nodokļu nomaksas tie ir vairs tikai 60Ls. Tāpat arī cenas ceļas un šajā pašā laika periodā patēriņa cenas ir palielinājušās. Vislielākais palielinājums ir vērojams 2004. gada pirmajā ceturksnī salīdzinot ar 2003. gadu, kad patēriņa cenas ir palielinājušās par 6,2%. Tas pats notiek ar ražotāju cenām rūpniecībā.
Inflācijas paaugstināšanās un līdz ar to arī iedzīvotāju izdevumu palielināšanās ir vērojama katru gadu, bet iedzīvotāju ienākumi palielinās lēnām un minimāli. Tas sekmē ēnu ekonomiku un iedzīvotāju neuzticību valdībai un valsts realizētajai politikai.…