SECINĀJUMI UN PRIEKŠLIKUMI
1. Muitas funkcijas, kā muitas lietu sastāvdaļas, ir vienmēr vērstas uz ekonomisku, tiesībsargājošu un regulējošu mērķu sasniegšanu.
2. Ir nosaucamas sekojošas muitas funkcijas:
- iekšējā tirgus aizsardzības funkcija;
- legālās tirdzniecības veicināšanas funkcija;
- riska analīzes un uzņēmēju ieinteresēšanas funkcija;
- statistiskās (uzskaites) funkcija;
- fiskālās (nodokļu iekasēšanas) funkcija;
3. Vietējā tirgus aizsardzības pamats tiek īstenots izmantojot muitas likmes un citus starptautiskās tirdzniecības buferus. Pie aizsarg funkcijas īstenošanas, muita veic pilnīgi atšķirīgas darbības: kontrolē savvaļu dzīvnieku un augu starptautisko tirdzniecību, viltotu preču kustību, kultūras un mākslinieciskās vērtības vienību importu un eksportu.
4. Iekšējas aizsardzības funkcija cieši mijiedarbojas ar fiskālo funkciju (nodokļu iekasēšanu), jo parasti, lai preces varētu būt izlaistas brīvā apgrozījumā, valstī jāveic paredzēto muitas maksājumu nomaksu, šo nomaksu iekasēšana ir uzdota muitai.
5. Muitas politika ir neatņemama valsts ekonomiskās politikas sastāvdaļas. Muitas politika ir vērsta uz valsts iekšējās un ārējās tirdzniecības interešu realizāciju un aizsardzību.
6. Muitas lietu normatīvo tiesību aktu attīstība ir svarīgākā sfēra jebkurā civilizētā valstī. Pašreizējā situācijā starptautiskās tiesības kļuva svarīgākas par sistēmas starptautiskajiem līgumiem un iepriekš izstrādātajiem noteikumiem, kas reglamentē starptautiskās attiecības.
7. Viens no galvenajiem muitas politikas realizācijas instrumentiem ir muitas tarifi. Tie ir valdības noteikti maksājumi par preču importu vai eksportu. Dažkārt tiek iekasēts arī muitas nodoklis par precēm, kuras tiek vestas cauri valsts teritorijai uz citu valsti.
…