Darbā ar bērniem ar redzes traucējumiem svarīga nozīme ir viņu redzes funkcionālo iespēju izpratnei.
Lai bērnus ar redzes traucējumiem mācītu un audzinātu, svarīgi ir pārzināt iespējamos redzes traucējumu veidus un vājredzības radītās redzes uztveres īpatnības, kas traucē bērniem apgūt matemātiskos priekšstatus.
Ir svarīgi radīt redzes uztverei stimulējošus apstākļus (apgaismojums, kontrasts, lielums).
Strādājot PII ar bērniem ar redzes traucējumiem ir jāsecina, ka šiem bērniem ir grūtības dažādu uzdevumu veikšanā, kas saistīts ar priekšmetu izpēti pirms bērna produktīvās darbības sākuma.
Bērni kļūdās uztverot priekšmetus kopumā, gan atsevišķo daļu izdalīšanā, gan to telpiskā izvietojuma noteikšanā attiecībā pret galvenajām daļām. Kļūdas ir arī spektra krāsu noteikšanā.
Izpētot dažādu autoru atziņas (Plaksina L.I., Ļitvaks A.G., Zemcova M.I., Solnceva L.), ka uztveres attīstība bērniem ar redzes traucējumiem ir sarežģīts process. Un veicot pētījumus Rīgas 158.spec PII bērniem ar redzes traucējumiem īpaša uzmanība tika pievērsta sensoro etalonu prasmju apguvei, kas varētu būt kā pamats matemātisko priekšstatu un jēdzienu apguvē. Sensorās spējas ir cieši saistītas ne vien ar redzes uztveri, bet ar bērnu attīstībai nozīmīgiem psihiskās izziņas procesiem: sajūtām, uztveri, priekšstatiem, domāšanu un atmiņu.
Vienlaikus ar sensoro etalonu veidošanu bērniem ar redzes traucējumiem jāmācās grupēt priekšmetus pēc noteiktām pazīmēm ( krāsas, formas,lieluma).
Ir jāattīsta bērna analitiskā uztvere, prasme orientēties krāsu apvienojumos, sadalīt priekšmetu formu, izdalīt atsevišķus lieluma izmērus, pielietojot īpašus uzskates līdzekļus un metodes atkarībā no redzes defekta.
Mērķtiecīgi organizētas nodarbības un pareizi izvēlēta uzskate stimulē redzes uzskati un palīdz bērnam ar redzes traucējumiem detalizēti uztvert ne tikai priekšmetus pareizi, bet to daudzveidīgās īpašības ( krāsu, formu, lielumu, izvietojumu telpā).
Uzskate ir galvenais, kas bērnam ar redzes traucējumiem pilnveido sensoro pieredzi
3.
un konkretizē priekšstatus, un attīsta tēlaino domāšanu. Ir svarīgi ievērot tos nosacījumus, kas ietekmē redzes uztveri ( apgaismojums, attālums).…